Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

 Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?
“Bağlı kuruluş pazarlaması” olarak da bilinen Affiliate Marketing, şirketlerin satışlarını artırmak amacıyla uyguladığı bir pazarlama yöntemi. Son dönemlerin en popüler pazarlama türleri arasında yer alan Affiliate Marketing, doğrudan satışın nispeten yeni sayılabilen ve etkili bir yoludur. Firmalar ve kişiler açısından çeşitli getirileri olan Affiliate Marketing, birçok farklı yolla gerçekleştirilir. Bu aşamada aracı sitelerin ve kişilerin rolü büyüktür. Bu yazımızda Affiliate Marketing’e dair tüm detayları öğrenebilir; uygulama yollarını ve stratejilerini keşfedebilirsiniz.


Affiliate Marketing Nedir?

Türkçeye satış ortaklığı olarak geçen Affiliate Marketing, en temel anlamıyla iki taraf arasındaki iş birliğidir. Taraflardan biri satışı yapan kurum ve işletme iken diğer taraf ise tanıtımları gerçekleştiren kişilerdir. Uygulamalarına göre bazı türleri bulunan Affiliate Marketing, şirketin trafik oluşturmasına ve satışlarını artırmasına katkı sunar. Şirket satışlarını artırırken reklamı yapan taraflar da satışlardan payını alır. Buna da komisyon adı verilir.

Doğrudan satışın gelişmiş ve modern bir versiyonu olan Affiliate Marketing, dijital pazarlama ve çerezler sayesinde son dönemlerin en değerli endüstrileri arasında. En önemli örneklerini Influencerlar ile e-ticaret sitelerinin verdiği Affiliate Marketing, geniş kitlelere ulaşmanın da en kolay yollarından biri. Önemli kazançlar sağlaması, linkler ve reklamlar yoluyla kolay uygulanması, katılımın kolay olması, tanıtımı yapan kişilerin yalnızca “tanıtım” aşamasıyla ilgilenmesi, her gün ve her saat uygulanabilmesi Affiliate Marketing’in son zamanlarda tercih edilme nedenleri arasında.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing’in tanıtım yapacak kişiler tarafından uygulanması oldukça kolaydır. Tanıtımı yapacak kişiler veya kuruluşlar öncelikle bir e-ticaret sitesi veya bir işletme ile anlaşırlar ve daha sonra tanıtım aşamasına geçer. Affiliate Marketing kapsamında süreç şöyle ilerler:

1-Tanıtımı yapacak kişiler web sitelerinde, bloglarında veya sosyal ağlarında ilgili mağazanın satış yaptığı bir ürünü veya sayfası için reklam yapar ve bağlantı gönderir.
2-Bu reklamı görüntüleyen ziyaretçilerden konuyla ilgili olanlar ve daha fazlasını öğrenmek isteyenler tanıtımı yapan kişinin gönderdiği bağlantıya tıklar.
3-Bağlantıya tıklayıp sayfaya ulaşan müşteriler mağaza üzerinden alışveriş yapar.
4-Affiliate Marketing ağı, tanıtımı yapan kişi aracılığıyla sayfaya ulaşan müşterilerin işlemlerini kaydeder.
5-Satın alma işlemi ilgili mağaza tarafından onaylanır.
6-Tanıtımı yapan kişiye alışveriş yapan müşteriler üzerinden belli bir komisyon ödenir.

Bu aşamda bağlı kuruluşların ödediği komisyon oranı birbirinden farklılık gösterebilir. Bu oranlar %5’ten %50’lere kadar çıkabilir. Genel ve herkesin ihtiyacı olan ürünlerin tanımında komisyon oranları düşebilirken etkinliklerin ve kampanyaların tanıtımında ise komisyon oranları yükselir. Bazı kuruluşlar ise yüzde yerine satış başına sabit bir oran üzerinden tanıtımcılarının kazançlarını öder.

Affiliate Marketing Stratejileri

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki markaların %81’inin Affiliate Marketing programları olduğu görülür. Bu programların etkili bir biçimde yürütülmesi kimi zaman kolay görünse de bazı stratejilerden faydalanmak gerekir. Bu stratejiler, pazarlamanın maksimum başarıya ulaşmasına yardımcı olur. Son yılların en iyi ve en çok tercih edilen Affiliate Marketing stratejileri ise şu şekilde:

Doğru Kuruluşları Seçmek

Her kuruluş tanıtımı yapan kişilere yüksek oranda kazanç getirmez. Dolayısıyla stratejilerde ilk olarak doğru kuruluşu seçmek var. Belli bir takipçi kitlesine sahip olan, ürünleriyle ilgilenen belli bir sayıda müşterisi bulunan Affiliate Marketing kuruluşlarını seçmek kazancınızı artırabilir. Rakamların yanı sıra uyum, sayfa görüntülemeleri ve katılımlar da kuruluş seçimlerini etkileyen unsurlardan. Doğru kuruluşu seçmeye çalışırken kendinize de uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Takipçi kitlenizin ilgi alanları ve sizin de tanıtmayı seveceğiniz ürünler samimiyeti beraberinde getirir. Dolayısıyla bu da kazançların artmasına yardımcı olur.

Programları Çeşitlendirmek

Tıpkı yatırım ve finans dünyasında yatırımcıların riskleri minimuma indirgemek için portföylerini çeşitlendirmesi gibi Affiliate Marketing’de de programları çeşitlendirmek önemlidir. Aynı anda birkaç bağlı kuruluşa güvenebilir ve onların satışlarını artırmayı amaçlayabilirsiniz. Bu sayede kazançlarınızı artırabilir ve risklerinizi azaltabilirsiniz.

Influencer İş Birlikleri Yapmak

Eğer bir kurum olarak herhangi bir bağlı kuruluşla iş birliği içindeyseniz bu iş birliğine Influencerları da dahil edebilirsiniz. Kurumunuza bağlı Influencerlar, halen geniş kitlelere hitap ettiklerinden kazançları artırmanın en etkili yollarından biridir. Kampanyaların kat kat fazla getiriye ulaşmasını sağlayan Influencerlar, ilgi çekici içerikleriyle samimiyet de sunar.

Bunların yanı sıra müşterilerin en sevdiği fırsatlardan biri olan kuponları tanıtım sürecinize dahil edebilirsiniz. Markadan markaya ortaklıklar başlatabilir; bağlı kuruluş yazılımları ile profesyonelliğinizi artırabilirsiniz. Belli bir aşamaya ulaşan tanıtımcılar ve işletmeler zamanla kendi Affiliate Marketing programlarını da oluşturabiliyor.

Popüler Affiliate Marketing Siteleri

Dünyada ve Türkiye’de günümüzde pek çok satış ortaklığı sitesi mevcut. Üstelik bu siteler başarılarıyla da konuşuluyor. Her biri farklı başlangıç şekilleri ve komisyon oranları ile dikkat çekse de temelde hepsi yeni müşteriler kazanmaya çalışıyor. İşte en iyi ve popüler Affiliate Marketing sitelerinden bazıları:


Amazon

Amazon, Affiliate Marketing’in en iyi örneklerinden biri. Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde göreceğiniz gibi geniş ürün yelpazesi ile herkese hitap ediyor. Onlarca farklı kategoride satışlarını sürdüren Amazon’da hem Amazon kendi adıyla satış yapıyor hem de sisteme dahil olan yüzlerce mağaza bulunuyor. Dolayısıyla Amazon üzerinden hemen hemen herkesin kendi ilgi alanına göre tanıtım yapması mümkün. Üstelik kupon avantajları ve günlük kampanyalar da satışları artırmanın ve daha fazla komisyon kazanmanın yollarından.


eBay

Yıllardır popüler olan eBay, en güvenilir pazaryerleri arasında yer alıyor. Burada en iyi markalardan ürünler satılması ziyaretçilerin doğrudan ilgisini çekiyor. Yüksek komisyon oranları ile dikkatleri üzerine toplayan eBay, ödeme almak için gerekli alt limiti minimum tuttuğundan da tercih ediliyor.


SemRush

Takipçi kitlenizin kendi sayfalarında sıralamalarını iyileştirmeleri ve trafiklerini artırmaları gerekiyorsa SemRush tanıtımları yapabilirsiniz. SemRush, sitelere trafik ve satış sağladığınız sürece komisyon elde etmenizi sağlıyor. Yönlendirilen her kişi için yüksek komisyon oranları veren SemRush, partnerlik programları arasında en iyilerden biri.


Trendyol

Trendyol, Affiliate Marketing’in Türkiye’deki en iyi örnekleri arasında yer alıyor. Doğrudan Influencerlar ile iş birliği yapan Trendyol, tıklama ve satış başına tanıtımcılara komisyon ödemesi gerçekleştiriyor. Bu komisyonlar tanıtımcıların hesaplarına kupon olarak da yatırılıyor. Hem Trendyol’un kendi ürünlerinin satıldığı hem de tıpkı Amazon’daki gibi mağazaların bulunduğu bu partnerlik programında müşterilere Influencerların adı ile kuponlar da sunuluyor. Dolayısıyla hem müşteriler, hem Trendyol hem de tanıtımcılar kâr elde ediyor.


GittiGidiyor

Türkiye pazarındaki en iyi örneklerden bir diğeri Gittigidiyor. Tanıtım yapan kişilere ve sayfalara tıklama başına ödeme yapan Gittigidiyor’da geniş ürün yelpazesi yer alıyor. Ziyaretçiler, ürünlere kolayca ulaşabiliyor ve kupon fırsatlarından da faydalanabiliyor. Böylece tanıtımcıların ve Gittigidiyor’un kazançları da artıyor.

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: