B2B Pazarlama Nedir? B2B Pazarlama Stratejileri

 B2B Pazarlama Nedir? B2B Pazarlama Stratejileri
Satışları artırma, marka bilinirliğini ve internet trafiğini yükseltme deyince akla ilk gelen terimlerden biri B2B pazarlamadır. Açılımı “Business to Business” olan B2B pazarlama, genel olarak bireysel müşterilere değil; kurumsal müşterilere hitap edilen pazarlama şeklidir. Yani hedef kitlesi diğer işletmeler olan bir işletme için B2B pazarlama son derece önemlidir.

Diğer şirketlere sunacağınız ürün ve hizmetlerinizin yaygınlaşmasını sağlamak, potansiyel müşterilerinizle değerli ve güçlü ilişkiler kurmak için B2B pazarlama stratejilerinden faydalanmalısınız. Bunun için ise öncelikle B2B pazarlamanın ne olduğunu bilmeli ve pazarlama stratejilerinden nasıl faydalanacağınızı öğrenmelisiniz.

Bu içeriğimizde B2B pazarlama stratejileri ile ilgili tüm merak ettiklerinizi ele aldık.


B2B Pazarlama Nedir?

Business to business, yani işletmeden işletmeye pazarlama, bir işletmenin ürününü bir diğer işletmeye tanıtması ve bu yolla müşterilerini artırması, daha çok trafik kazanması sürecidir. Pazarlama dünyasında nispeten biraz karmaşık bir yapıya sahip olan B2B pazarlamada başarıya ulaşmak için konu özelinde hazırlanmış çeşitli içeriklerden faydalanmak önemlidir. Pazarlama dünyasındaki her tür içerik türünü B2B pazarlama stratejilerinde kullanarak hedef kitleniz olan diğer kuruluşlarla etkili iletişimler kurabilirsiniz.

B2B pazarlamada asıl amacınız potansiyel müşterilerinizi doğru bir şekilde bilgilendirmek ve markanıza çekebilmektir. Müşterilerinizi tatmin edecek içeriklerle B2B pazarlama dünyasında kendinize önemli bir yere konumlandırabilirsiniz. Hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlemeniz, B2B pazarlama stratejilerini o yönde kullanmanıza yardımcı olur. Bu yolculukta kullanabileceğiniz uygulamaları ve algoritmaları da yakından tanıyarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin; SEO ve SEM bu süreçte en iyi yardımcılarınızdan olabilir. Yine UX/UI Design, landing page stratejileri ve akıllı asistanlar da B2B pazarlama sürecinin ayrılmaz parçalarındandır.


B2B Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama dünyasında önemli yere sahip B2B pazarlama, çeşitli stratejilerin kullanılmasıyla amacına ulaşabilir. B2B pazarlamaya önem vererek müşterilerinizin satın alma deneyimlerini güçlendirebilir ve daha fazla müşteriye kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi ve etkileşiminizi artırmanıza da olanak tanıyan B2B pazarlama aynı zamanda “lead” adı verilen potansiyel müşterilere daha kolay ulaşabilmenize, müşterilerinizin size bağlılığını ve güvenini artırabilmenize ve mevcutta yer alan müşterilerinizi de koruyabilmenize olanak tanır.

B2B pazarlama stratejisi olarak benimseyebileceklerinizden bazıları şu şekilde:


1-Ekibinizin Ana Rollerini Bilin

B2B pazarlamada öncelikle buna ağırlık verecek ekibinize doğru rolleri iletmeniz ve bu rolleri iyi bilmeniz önemlidir. B2B pazarlamada kampanya pazarlamacıları, içerik pazarlamacıları, performans pazarlamacıları ve ürün pazarlamacıları vardır. Bu 4 ana rol, B2B pazarlamanızı etkili bir şekilde yürütebilmenize olanak tanır. Her bir rolden beklentilerinizi onlara doğru şekilde iletmeniz önemlidir. 4 ana rol ve onların yardımcıları, ekip çalışmasıyla üzerlerine düşen tüm işi gerçekleştirdiğinde pazarlama stratejinizin temelini sorunsuz atabilirsiniz.


2- Pazarlama Faaliyetlerini Yakından Tanıyın

B2B pazarlama kesin çizgileri olan ve durağan bir süreç değildir. Aksine dinamik, esnetilebilen ve yaratıcı bir şekilde değiştirilebilen bir süreçtir. Bu süreçte ise farklı pazarlama faaliyetlerini yakından tanımanız doğru yönde adımlar atmanıza yardımcı olur. Örneğin; yukarıdaki 4 ana rolün temelde işleri kampanya, içerik, performans ve ürün pazarlamaktır. Bunlar, B2B pazarlamanın en önemli yapı taşlarıdır. Pazarlama kampanyalarınızın planlarının yapılması, blog ve sosyal medya hesaplarınızın doğru ve kaliteli içeriklerle zenginleştirilmesi, bu süreçteki performansın incelenmesi, ürünlerin tanıtılması gibi işlemler pazarlama faaliyetleri arasında büyük yer kaplar.


3- İçerik Pazarlamasına Gereken Değeri Verin

İçerik pazarlaması, B2B pazarlama içerisindeki önemli faaliyetlerden biridir. İçerikler, düzenlediğiniz kampanyaları ve ürünlerinizi hedef kitleye en iyi şekilde tanıtabilmenize olanak tanır. Yani B2B’nin tüm aşamalarında yol içerik pazarlamasından geçer. İçerikler, işletmenizin B2B pazarlama hedeflerine ulaşabilmesi için vardır. Doğru ve kaliteli içerikler üreterek, anahtar kelime çalışmalarına önem vererek B2B’nin içerik pazarlaması kısmının amacına ulaşmasına yardımcı olur.

İçerik pazarlamasında kullanabileceğiniz uygulamaları bilmeniz de gerekir. Kendi blog sayfanızda içerikler yayınlamanız, landing page’lerle hizmetlerinizi tanıtmanız her zaman yeterli olmayabilir. Bu süreçte Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarına özel içerikler de üretebilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinizin mail adreslerine de tanıtım e-postaları gönderebilirsiniz. Son dönemlerde işletmeler tarafından sık kullanılan LinkedIN de içerik pazarlaması için oldukça önemli. Sosyal medya mecralarınız için strateji geliştirmek istiyorsanız Punto ile iletişime geçebilir, kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.


4- Taleplere Hızlı Yanıt Verecek Sistemler Oluşturun

B2B’nin temelinde içerik pazarlaması var. Yayınladığınız içerikleri görüntüleyen potansiyel müşterilerinizin size doğrudan ulaşabilmesi için onları yönlendirmeniz gerekir. Örneğin; bir hizmetinizi tanıttığınız blog içeriğinizde veya landing page’inizde iletişim bilgilerinize yer vermelisiniz. Bir form veya e-mail adresini bu alanda kullanabilirsiniz. Mail adresinizin ucunda da taleplere hızlıca yanıt verecek bir ekibiniz olmalı. Böylece müşterilerinizi kaçırmadan onların ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenebilirsiniz.


5- Sayfalarınızda Başarılarınıza Yer Verin

Potansiyel müşterilerinizin size karşı güven oluşturabilmesi, stratejileriniz aracılığıyla sizinle daha hızlı iletişim kurmasına olanak tanır. Bu nedenle hizmetlerinizi tanıttığınız internet sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda başarılarınıza yer verebilirsiniz. Referanslarınız, onların sizin hakkınızdaki görüşleri, birlikte yaptığınız işler hakkında kısa bilgiler potansiyel müşterilerinizin başarılarınıza olan inancını artırabilir.


B2B pazarlama ile büyümeye odaklanıp daha çok müşteriye ulaşmayı hedeflerken başta içerik pazarlaması olmak üzere pek çok stratejiden faydalanmanız önemlidir. B2B hedeflerinizi gerçekleştirebilme yolunda Punto Dijital ile tanışabilir; internet sitenizi amaçlarınıza hizmet eden içeriklerle zenginleştirebilirsiniz.

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: