Tasarımdan Planlamaya: Olmazsa Olmaz Sosyal Medya Araçları

 Tasarımdan Planlamaya: Olmazsa Olmaz Sosyal Medya Araçları
Sosyal medya platformları, günümüzde dijital pazarlamanın en önemli unsurları arasındadır. Tabii bu platformlarda istenilen sonuçları alabilmek için öncelikle kullanıcı ihtiyaçlarını doğru tahmin etmek gerekir. İhtiyaç analizini yapmanın en kolay yoluysa, doğru sosyal medya araçlarının kullanımından geçer. Peki, siz hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru analiz edip beklentilerini tam olarak karşılayacak içerikler oluşturabilmenizi sağlayacak sosyal medya araçları hangileri biliyor musunuz? İşte bu soruya verilebilecek en ideal yanıtlar:

Google Trends

Google’ın ücretsiz kullanıma sunduğu Trends ile belirli anahtar kelimelerin kullanıcılar tarafından ne sıklıkla aratıldığını kolayca öğrenebilirsiniz. Google Trends’in en önemli özelliği, arama sonuçlarının bölge ve zaman aralığı bazlı olarak filtrelenebilmesidir. Yaptığınız aramalara dair sonuçları incelemek için dilerseniz klasik tablo görünümünden faydalanabilirsiniz. Alternatif olarak grafik destekli tabloları incelemeyi tercih edebilirsiniz. Anahtar kelimenin dışında hangi konunun gündemde olduğunu anlamak için de bu araçtan faydalanabilirsiniz. Böylece hedef kitlenize tam da aradıkları konularla ilgili paylaşımlar sunup sosyal medya hesaplarınızdaki trafiği artırabilirsiniz.

Circleboom Publish

En popüler sosyal medya araçları arasında yer alan Circleboom Publish aracılığıyla Twitter, Instagram, Facebook, Pinterest ve LinkedIn sayfalarınızı rahatça yönetebilirsiniz. Araç ayrıca Google Business Profile desteği de sunar. Üstelik tüm bu platformlardaki sayfaların yönetimi tek bir panodan gerçekleştirilebilir. Bünyesinde barındırdığı sezgisel zamanlama araçları sayesinde gönderilerinizi dilediğiniz gün ve saatte yayımlayabilirsiniz. RSS akış takibi de yapılabilen Circleboom Publish’i cazip bir seçenek haline getiren bir diğer özelliği ise içerik tasarım panelidir. Canva, Unsplash ve Giphy’nin yerleşik olduğu paneldeki şablonları kullanarak ilgi çekici paylaşımları kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

HootSuite

Konu sosyal medya yönetim araçları olduğunda, HootSuite’i unutmamak gerekir. Dünya çapında popüler yönetim aracı ile sosyal medya sayfalarınızdaki tüm trafik hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. HootSuite sayesinde sınırsız gönderi planlayabilir, üçten fazla sosyal medya hesabını tek bir gösterge panosunda yönetebilir ve sosyal medya çalışmalarınızı geliştirmek için kullanıma hazır 150'den fazla seçenek arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçları görmek içinse özelleştirilebilir raporlama fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

BuzzSumo

BuzzSumo, sosyal medyadaki trendlerden anında haberdar olmak isteyenler için ideal seçeneklerden bir diğeridir. İşlev bakımından Google Trends’e bir hayli benzeyen aracı kullanarak sosyal medya platformlarında ne tarz içeriklerin popüler olduğu konusunda detaylı ipuçları elde edebilirsiniz. BuzzSumo, anahtar kelime ve ifade bazlı aramalar yapılabilmesine olanak tanır. Arama sonuçlarını içeren raporlar sayesinde hedef kitlenin beklentilerini ve ihtiyaçlarını tahmin etmek ciddi anlamda kolaylaşır. Böylece daha az çaba harcayarak hem web sitenizdeki mevcut içerikleri hem de sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınızı kullanıcılar için çok daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. 

Buffer

Dijital pazarlama uzmanlarının uzun süredir gözdesi konumunda olan Buffer, stratejik yol haritası izlemek isteyenlere dört dörtlük çözümler sunar. Dilerseniz tek başınıza ya da ekibinizle eşzamanlı çalışarak gönderiler oluşturabilirsiniz. Üstelik hazırladığınız gönderileri bir takvim oluşturarak sosyal medya sayfalarınızda yayımlayabilirsiniz. Buffer’ın kullanışlı paneli vasıtasıyla hazırladığınız içerikleri, yayımlanma zamanı da dâhil olmak üzere farklı açılardan kontrol edebilirsiniz. Hatta popüler sosyal medya yönetim aracıyla takipçilerin etkinliğini izleyebilmek de mümkündür. 

MavSocial

Global çapta etkiye sahip bir marka olmak, bize göre ancak hedeflenen kültüre kusursuzca hitap ederek mümkün olabilir. Eğer siz de aynı fikirdeyseniz, sosyal medya sayfalarınızın yönetimi için MavSocial’ı tercih edebilirsiniz. Zira bu araç, birçok türdeşinin aksine görsellere odaklanır. Dilerseniz çektiğiniz fotoğrafları ve videoları aracın kütüphanesine yükleyip üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak harikulade paylaşımlara dönüştürebilirsiniz. Alternatif olarak MavSocial’ın en güçlü özelliklerinden biri konumundaki görsel mağazasındaki hazır kaynakları da kullanabilirsiniz. Hazırlık süreci bittikten sonraysa, içeriklerinizi hedef kitlenizin sosyal medya platformların en aktif olduğu saatlere denk gelecek şekilde yayımlayabilirsiniz.

Canva

Hazır görsel demişken dünyaca ünlü ücretsiz tasarım aracı Canva’dan bahsetmemek olmaz. Kullanımının basitliği ile dikkat çeken Canva, fotoğraf düzenlemek konusunda kısıtlı bilgi birikimine sahip bireylere göz alıcı güzellikte içerikler oluşturabilme fırsatı vermesi sayesinde 2012 yılından beri epey popüler hale gelmiş durumda. Devamlı büyüyen şablon kütüphanesi aracılığıyla sosyal medya sayfalarınızı zenginleştirecek görsel içerikler oluşturabilirsiniz. Sürükle-bırak mantığıyla çalışan Canva ile e-ticaret platformunuzda ve kurumsal web sitenizde kullanabileceğiniz bannerlar, slaytlar, videolar, fotoğraf albümleri oluşturabilirsiniz.

Animoto

Kullanım kolaylığı ve sürükle-bırak mantığı ile Canva’ya bir hayli benzeyen Animoto, video içerikleri hazırlamak isteyenler için ideal bir araç. Çoğu türdeşi gibi bu sosyal medya içerik hazırlama aracı da kullanıcılara kendi çektikleri kaynakları kullanabilme rahatlığı sunar. Tabii ihtiyaç duyulması halinde bünyesinde barındırdığı şablon kütüphanesindeki seçeneklere de göz atabilirsiniz. Animoto aracılığıyla sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra web sitenizde ya da görsel reklam ağlarında yayımlanmak üzere yaratıcı videolar oluşturabilirsiniz.

Feedly

Bir yandan sosyal medya sayfalarını yönetirken diğer taraftan sektördeki önemli gelişmelerden anında haberdar olma fikri sizce de cazip değil mi? Eğer bu fikir sizin de hoşunuza gittiyse Feedly’yi kullanmayı düşünebilirsiniz. Sosyal medya yönetim aracı, kullanıcılarına bu kolaylığı haber besleme takip özelliği aracılığıyla sağlar. Size de yalnızca farklı kaynaklardan gelen bilgileri analiz edip en etkili paylaşımları hazırlamak kalır.

Meta Business Manager

Olmazsa olmaz sosyal medya araçları listesinin son sırasında yer alan Meta Business Manager, gelişmiş fonksiyonları ve kullanım kolaylığı ön plana çıkıyor. Facebook ve Instagram hesaplarının yönetimini ücretsiz olarak tek bir merkezden gerçekleştirilebilmesine olanak sağlaması, ilk bakışta aracın en önemli özelliği gibi gözükebilir. Ancak kapsamlı analiz araçlarının varlığını ve reklam yönetimi konusunda sunduğu kolaylıkları da es geçememek gerekir. Meta Business Manager’ı dilerseniz tek başınıza ya da pazarlama ekibinizle eşzamanlı kullanabilirsiniz. Hatta gereken durumlarda izinlerini kendiniz ayarlayarak bir ajans ile ortak projeler yürütebilirsiniz.

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: