Etkili YouTube Video Açıklamaları Nasıl Hazırlanır?

 Etkili YouTube Video Açıklamaları Nasıl Hazırlanır?
YouTube, hem kişilerin hem de işletmelerin sık sık kullandığı bir platform. Eskiden ağırlıklı olarak müzik dinlemek için kullanılırken şimdilerde pek çok sorunun cevabına veren bir yer hâline geldi. Yemek tariflerinden gezi rotalarına, canlı yayın programlarından makyaj içeriklerine kadar her konuda içerik barındıran YouTube, küçük büyük herkesin gün içerisinde en az birkaç kere girip çıktığı bir site oldu. Öyle ki, bu büyümeyi gören pek çok kişi kendi kanallarını açarak içerik paylaşımları yapmaya başladı.

YouTube’da içerik paylaşan bireysel ve kurumsal kişi sayısı oldukça fazla. Farklı alanlarda hazırlanan içeriklerle pek çok kesime hitap eden YouTube’da kanalların abone sayısının ve videoların tıklanma oranının artması da son derece önemli. YouTube’da izlenme sayısını artırmak için yapılabileceklerden biri video açıklamalarını bazı noktalara dikkat ederek yazmak. Biz de bu yazımızda izlenme ve abone sayınızı artırmanıza yardımcı olacak video açıklamalarını özel olarak ele alıyoruz.

YouTube Video Açıklaması Neden Önemlidir?


Özenli hazırlanan, belli bir ihtiyaca yanıt veren YouTube videoları, konuyla ilgilenen kesimin büyük ölçüde dikkatini çeker. Bu videoların ilgilenenlerin ana sayfalarında öne çıkmasını sağlamak, aramalarda ilk sıralarda yer almasına yardımcı olmak ise belli kriterlere dikkat edilmesine bağlıdır. Bu kriterlerden biri ise YouTube video açıklamaları. Pek çok YouTube kanalı sahibi, standart internet sitelerinde SEO uyumuna dikkat etse de bunun YouTube’da önemsiz olduğunu düşünebilir. Bilinenin aksine YouTube da SEO uyumluluğunun son derece önemli olduğu platformlardan. Hatta YouTube için de artık bir arama motoru diyebiliriz. 

Dolayısıyla video açıklamalarında anahtar kelimelere yer verilmesi, konuyu tam olarak kapsayan içerikler oluşturulması ve içeriğin videoyu doğru temsil edebilmesi önemlidir. Bu sayede video, hedef kitlenin YouTube ana sayfasına düşebilir. Konuyla ilgili yapılan aramalarda ilk sıralarda yer alabilir. Hatta video, yalnızca YouTube aramalarında değil Google üzerinden yapılan aramalarda da ilgilenenlerin karşısına çıkabilir. Bunların yanı sıra YouTube video açıklamaları, potansiyel izleyicilerin dikkatini çekme, insanları video hakkında bilgilendirme, videoda bahsedilenleri açıklama, izleyicileri konuşmaya davet etme ve sonraki adımlara ilerletme gibi noktalar için de önemlidir.

Sonuçta son derece kaliteli bir içeriğe sahip video hazırlamak, videonun izlenmesini artırmak için yeterli değil. Özellikle sizi takip eden çok fazla kişi yoksa, her videounuzu heyecanla bekleyen abone kitlesine sahip değilseniz video açıklamalarını içeriği tam kapsayacak şekilde hazırlamalı; bu şekilde izlenme oranlarınızı artırmalısınız.

YouTube Video Açıklamaları Nasıl Olmalı?

Videonuzun hedeflediğiniz başarıya ulaşması için video açıklamalarınızı bazı noktalara dikkat ederek yazmalısınız. Etkili bir başlık, dikkat çeken küçük resmin yanı sıra videonuzu en iyi şekilde temsil edecek YouTube açıklamasıyla kısa zamanda başarıya ulaşabilirsiniz. YouTube video açıklamalarında dikkat etmeniz gerekenlerden bazıları şunlar:

Dikkat Çekici Bir Giriş

Her içerik türünde olduğu gibi YouTube video açıklamalarında da dikkat çekici bir giriş yapmalısınız. İzleyiciler, dikkat çekici girişinizle açıklamanın devamını okuma isteğinde bulunur. Yani onlarda içeriğinze dair merak uyandırabilirsiniz. Önemli bilgilerden en başta bahsederek izleyicilerinizi videonun ana fikri hakkında bilgilendirebilirsiniz. Dikkat çekici girişiniz sayesinde izleyicilerinizin beklentilerini de tam olarak karşılayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Bir blog içeriğinde olduğu kadar YouTube video açıklamasında da anahtar kelimeler son derece önemlidir. Anahtar kelimeler, videonuzun Google aramalarında ve YouTube’da daha yüksek oranda çıkmasını sağlar. Aynı zamanda konuyla daha önce ilgilenenlerin ana sayfalarına videonuz ilgili içerik olarak düşebilir. SEO için temel gerekliliklerden biri olan anahtar kelimeler, videonuzun başarıya ulaşmasına da hizmet eder. 

Arama motorlarında daha iyi sıralanmaya olanak tanıyan anahtar kelimelerin açıklamada doğal durması da gerekir. Çok fazla anahtar kelime kullanımı, içeriğiniz spam algılanmasına yol açabilir. Bu da Google’ın içeriğinizi geri plana atmasıyla sonuçlanabilir. Tek yapmanız gereken YouTube videonuz hakkında, tıklama oranını artıracak ve kapsayıcı anahtar kelimeler kullanmaktır. Konuyu kapsayan, içeriğinizi olumlu yönde destekleyecek anahtar kelimeler için Google algoritmalarıyla araştırmalar yapabilirsiniz.

Sohbet Tonunu Kullanın

YouTube video açıklamaları, videonuzun içeriğini kapsayacağından sohbet tonunda, izleyiciyle konuşur gibi yazılması gerekir. Mesafeli bir anlatım tarzı izleyicinizi sizden uzaklaştırabilir. Bu nedenle videonuzda neler yaptığınızı biz dili kullanarak samimi bir şekilde anlatabilir; profesyonel ama sohbet tarzında bir açıklama oluşturarak izleyicilerinizin içeriğinize olan memnuniyetlerini artırabilirsiniz.

Bağlantılar ve Hashtagler Ekleyin

YouTube videonuzda bahsettiğiniz konularla ilgili varsa kaynaklarınızı veya ilgili bağlantıları açıklamanızın sonuna ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenleri bu şekilde yönlendirebilirsiniz. Örneğin, bir işletmeyseniz ve verdiğiniz hizmeti anlatıyorsanız hizmetinizin internet sayfasına yönlendirmeler ekleyebilirsiniz. Videoda da konu hakkındaki bağlantıyı aşağıya eklediğinizi belirtmeniz amacınıza ulaşmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda açıklamaya videonuzu kapsayan hashtagler ekleyerek de videonuzun bulunabilirliğini artırabilirsiniz.

İçeriği Açıklayın ve Açıklamayı Bölümlere Ayırın

Videounuzun içeriğini ayrı ayrı bölümlerde ele alarak daha okunaklı YouTube açıklamaları oluşturabilirsiniz. Hatta bazı hesaplar dakika dakika hangi konulardan bahsettiklerini de açıklama kısmına ekleyebiliyor. Bu da izleyicilerin ilgilendikleri konuların olduğu kısımları bilmelerine yardımcı olabiliyor. Bölümlere ayrılmış video açıklamaları, izleyicilerin gözünü yormadan daha kolay okumalar yapmasına ve onları yönlendirdiğiniz eylemleri daha kolay görmelerine olanak tanır.

SEO uyumlu, doğru anahtar kelimelerle desteklenmiş, okunaklı bir YouTube video açıklaması ile YouTube kanalınızın başarıya ulaşması konusunda büyük bir adım atabilirsiniz. YouTube videonuzun açıklamaları konusunda destek almak için ise Punto Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: