Landing Page Nedir? Nasıl Hazırlanır?

 Landing Page Nedir? Nasıl Hazırlanır?
İnternet dünyasında kendini gösterebilmek veya diğer bir deyişle hedef kitleye “Ben buradayım!” diyebilmek için marka sayfasının iyi planlanmış olması, SEO uyumlu ve hedef kitlenin ihtiyacına yönelik içeriklerle donatılması gerekir. Bunun için de öncelikle farklı içerik türlerini tanımak, hangi içeriğin nerede kullanılacağını bilmek, bu içeriklerin hangi amaçlara hizmet ettiğinin ayrımına varmak önemlidir. 

Bu nedenle markaların internet sitelerinde sıklıkla kullandığı içerik türlerinden biri landing page içerikleridir. Landing page içerikleri, temelde hedef kitleyi potansiyel müşteriye dönüştürmeyi amaçlar. Amaca ulaşabilmek için ise doğru ve etkili bir landing page içeriği hazırlanmalıdır. İşte doğru ve etkili landing page içerikleri hazırlamak için ihtiyacınız olan detaylar…

Landing Page Nedir?

Landing page, “varış sayfası” veya “açılış sayfası” olarak Türkçeye çevrilen ve öncelikle müşteri dönüşümünü amaçlayan, verdiğiniz hizmetin detaylarını barındıran sayfalardır. Örneğin; satışını yaptığınız bir ürün, verdiğiniz bir hizmet, markanızla ilgili bir konu hakkında landing page sayfası hazırlayabilirsiniz. 

Bir blog içeriğinden, ürün veya kategori açıklamasından farklı olarak landing page’ler genellikle tek bir hedefe odaklı hazırlanır. Gönderdiğiniz bir e-postayla, reklam kampanyanız aracılığıyla veya Instagram, Twitter gibi çeşitli sosyal medya sayfalarından verdiğiniz linkler aracılığıyla kullanıcıları açılış sayfanıza ulaştırabilirsiniz. Landing page’ler genel olarak şu amaçlar için kullanılır:

 • Satın almaya yönlendirme
 • Abonelik için ücretsiz deneme sunma
 • E-posta bültenine aboneler kazanma
 • Üyelik oluşturma
Dijital pazarlama için son derece önemli olan landing page içerikleri, sayfaya ulaşan kullanıcıları müşteriniz olmaya veya sayfanızı kullanmaya davet eder. Bu davet için konu hakkında genel birkaç bilgiye yer verilir ve ad soyad, telefon numarası, e-posta gibi bilgilerin girilmesi gereken bir form sunulur. Ziyaretçiler, sayfadaki formu doldurarak sunduğunuz kampanya hakkında detaylı bilgi edinebilir; eğer varsa sunduğunuz indirimlerden faydalanabilir.

Etkili Bir Landing Page Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir landing page’in temel amacınıza hizmet etmesi çok önemlidir. Bu nedenle landing page hazırlarken bazı detaylara dikkat etmenizde fayda var. Etkili bir landing page’in bazı özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dönüşüm odaklı olmalı ve dönüşümleri artıracak şekilde optimize edilmelidir.
 • Reklam kampanyanızla veya sunduğunuz hizmetle örtüşmelidir.
 • Sayfa içeriğinin sunduğunuz hizmetin veya kampanyanızın amacını kapsaması gerekir.
 • Ziyaretçiyi müşteriye dönüştürecek şekilde çarpıcı ve çekici başlıklar kullanılmalıdır.
 • Fazla detaya inen bilgiler bir sonraki aşamaya saklanmalıdır. Örneğin; ziyaretçiniz konuyla ilgili detaylı bilgilere sayfanızdaki formu doldurduğunda ulaşmalıdır. Böylece aşamalılık ve süreklilik sağlanır.
 • Ziyaretçiye güven verecek ifadeler ve bilgiler kullanılmalıdır. Önceki kampanyanızla ilgili verilere, markanızın sertifikalarına ve iletişim bilgilerinize yer verebilirsiniz.
 • Sayfanın tasarımı ve içerikteki formlara dikkat edilmeli; zengin görünen bir sayfa hazırlanmalıdır.
 • Konuyla ilgili anahtar kelimeler seçilmelidir. Aynı zamanda sayfa URL’si ve başlıklar anahtar kelimeleri içerecek şekilde tasarlanmalıdır.
 • Meta title ve descriptionlarla trafiği artırmak amaçlanmalıdır. Aynı zamanda kaliteli ve özgün bir sayfa içeriği üretilmelidir.
 • Sonuçta ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun sayfadaki formu doldurmaya yönlendirilmesi amaçlanır. Bunun için “Call to Action”a yani bir “Eylem Çağrısı”na yer vermek büyük öneme sahiptir.
Sunduğunuz hizmeti, kampanyanızı ve ürününüzü tanıtan ve ziyaretçiyi direkt olarak aksiyona yönlendiren landing page’ler, yukarıdaki detaylara uygun olarak ve etkili bir biçimde hazırlandığında pazarlama stratejiniz, amacına büyük oranda ulaşır. Böylece yeni müşteriler kazanarak sektörünüzde adınızdan daha sık söz ettirebilirsiniz.

Landing Page İçerikleri Nasıl Hazırlanır?

Doğru kurgulanmış bir içerik, ziyaretçiyi müşteriye dönüştürme aşamasında en iyi destekçilerdendir. Landing page içerikleri de kullanıcıyı aksiyona davet ettiğinden öncelikli olarak aksiyonun nasıl alınacağı belirlenmeli; sayfa tasarımı buna göre planlanmalıdır. Planlamanın kullanıcıyı yormayacak biçimde düşünülmesi gerekir. Her bir ziyaretçinin sayfanızdan aynı anlamı çıkarabilmesi ve hizmetinize yönelmeyi tercih etmesi önemlidir. Yani amaca uygunluk, içerikleri hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gerekenlerdendir. 

Landing page içeriklerinizi hazırlamaya amacınızı ve hedef kitlenizi belirleyerek başlayabilirsiniz. Sunduğunuz hizmetin hangi detaylarına yer vereceğinize ve kimlerden aksiyon almak istediğinize karar vermeniz önemlidir. Aynı zamanda sayfanızın içeriğini ve konseptini markanıza ve sunduğunuz hizmete uygun şekilde tasarlamalısınız. Kullanacağınız görselleri, içerikleri belirleyerek, mümkünse “call to action”a yer vererek ve gerekirse videolardan faydalanarak zenginleştirilmiş bir landing page hazırlayabilirsiniz.

Sayfanızda kullanacağınız metinleri, görselleri, aksiyon butonunu ve form kullanımını belirledikten sonra sayfanızı yayına almak için gerekli hazırlıklara başlayabilirsiniz. Bu aşamada henüz taslak olan sayfanızda yer vereceğiniz içerikleri alıcı gözle incelemeniz gerekir. Gereksiz detayları çıkararak, basit ve temel düzeyde formlar kullanarak, forma yönlendirecek görselleri tercih ederek, büyük butonlar ve okunaklı fontlardan faydalanarak sayfanızı düzenleyebilirsiniz. Kendinizi ziyaretçi konumunda düşünerek sayfa tasarımınızı iyileştirebilirsiniz.

Son olarak, ziyaretçiniz formu doldurduğunda ne elde edeceğini bilmelidir. Yani doğru bir yönlendirme ve temel faydalara değinen açıklama landing page sayfaları için önemlidir. Ziyaretçilere referans olması için yorumlar ve değerlendirmelere yer vererek hizmetinize olan güveni arttırabilirsiniz. Sayfanızı yayına aldıktan sonra ise günlük ve haftalık olarak site trafiğini takibe almalısınız.


İlham Verecek Landing Page Örnekleri

Her marka, kendi satış planını kendi amaçları doğrultusunda düzenler. Yine de temelde hepsi satışını arttırma amacını benimser. Bu aşamada bazı markalar sıfırdan bir sayfa oluştururken bazıları ise şablon kullanmayı tercih eder. Şablon veya sıfırdan tasarım fark etmeksizin; önemli olan hizmet için uygun bir landing page hazırlamaktır.

Konuyu somutlaştırmak adına bazı örneklere de yer vermemiz gerekir. Landing page hazırlamak isteyenlere ilham verecek, başarılı olmuş landing page örnekleri şu şekilde:


NetflixBu hemen hemen herkesin aşina olduğu bir sayfa. İyi bir dönüşüm sağlayan bu Netflix landing page’i sade ve anlaşılır bir biçimde kullanıcıları üyeliğe davet ediyor. Yalnızca e-posta adresinden oluşan form, call to action, hizmetin içeriğine dair kısa bir açıklama. Bunların hepsi bu landing page’i son derece başarılı yapıyor. Sayfanın devamında yer alan avantajlar ve sıkça sorulan sorular ise kullanıcılara güven veriyor.


Cambly


İngilizce öğrenmek isteyenler arasında oldukça popüler olan Cambly de landing page sayfasıyla öne çıkıyor. Kullanıcıları aksiyona davet eden, yalnızca mail adresi kutucuğu bulunan bu sade sayfada görsel olarak eğitmenlerin fotoğrafları tercih edilmiş. Aynı zamanda sayfanın devamında plan seçimine, planların avantajlarına dair bölümler de bulunuyor.

Uber

Bir ulaşım ağı şirketi olan Uber’in giriş sayfası da ziyaretçileri direkt olarak işlem yapmaya davet ediyor. Uber ile yapılabilecekler sayfada sıralanmış. Aynı zamanda her bir hizmet için ayrı call to action’lar verilmiş. Hizmetten faydalanmak için ise dikkat çeken ve açıklayıcı bir buton eklenmiş. Sade, anlaşılır ve bilgi verici yapısıyla Uber’in landing page’i de ziyaretçilerin potansiyel müşteriye dönüşme oranını artırıyor.

Sonuç olarak landing page, genel olarak sunduğunuz hizmeti, dönemsel olarak yaptığınız kampanyayı ve çeşitli ürünlerinizi kısaca tanıtarak müşteri edinmenizi sağlayan sayfalardır. Markanızı yansıtan bir landing page hazırlamak için desteğe ihtiyacınız varsa Punto Dijital ile iletişime geçebilirsiniz!

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: