Bounce Rate Nedir? Nasıl Düşürülür?

 Bounce Rate Nedir? Nasıl Düşürülür?
Bir internet sitesi kurmak her zaman satış yapmanız ya da marka bilinirliğinizi kolayca artırabileceğiniz anlamına gelmez. Diğer bir deyişle, bir web sitesi kurduktan sonra hiçbir kontrol veya güncelleme yapmadan işleyişinizi sürdüremezsiniz. Ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman geçirip sitedeki diğer sayfalara da tıklamasını sağlayacak adımlar atmanız son derece önemlidir. SEO için oldukça önemli bir kriter olan “bounce rate” de bu aşamada devreye girer.

Bounce rate, sitenizdeki herhangi bir sayfaya ulaşan ziyaretçilerin bu sayfadan sonra hangi adımı attığını gösterir. Ziyaretçinin sitenizden hemen çıkması veya site içerisinde başka bir sayfaya ulaşması gibi durumlar bounce rate ile takip edilir. Her sektörde oldukça önemli olan bounce rate’in ne olduğu, nasıl hesaplanacağı ve nasıl düşüreleceği ile ilgili bilgileri bu yazımızda sizin için derledik.


Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

Türkçeye “Hemen Çıkma Oranı” olarak çevrilen bounce rate, kullanıcıların siteye girdikten sonra başka bir sayfaya yönelmeden direkt siteden ayrılmasını ifade eder. Örneğin; ziyaretçiler Google’da yaptığı bir arama sonucunda sizin sitenize tıklayıp gerekli bilgiyi sitenizde girdiği ilk sayfadan edindikten sonra hangi işlemi gerçekleştiriyor? İşte bu sorunun cevabı sizin siteniz için bir bounce rate’i yani hemen çıkma oranını verir.
Hemen çıkma metriği ile incelenen bu oran sonucunda hem kullanıcıların site içerisindeki aktiviteleri ve geçirdikleri zaman öğrenilebilir hem de başka siteye yönelme yüzdesi de görülebilir. Oransal olarak ziyaretçilerinizin takibini yapabilmenizi sağlayan bounce rate, kendinizi geliştirmenizin gerekli olup olmadığını, güncellemeler sonucunda ne yönde değişimler gerçekleştiğini ve başarınızın sürekli devam edip etmediğini gösterebilir. 

Bounce rate’in genel itibariyle düşük olması beklenir. Yani, kullanıcıların sitenizden hemen çıkma, hemen ayrılma düzeylerinin düşük olması sitenizde fazla zaman geçirildiğinin göstergesidir. Yüksek olduğunda ise kullanıcıların sitenizden hemen ayrıldığını, sitenizde başka bir linke tıklamadığını belirtir. Yine de burada bazı istisnaların olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Yüksek bounce rate her zaman olumsuz olarak düşünülmemelidir. Her site tarzı ve sektör için bounce rate oranları farklılık gösterebilir.


Bounce Rate Nasıl Hesaplanır?

Bounce rate hesaplaması birçok analiz aracıyla yapılabilir. Bunlardan biri ve en sık kullanılanı Google Analytics’tir. İnternet siteniz için Google Analytics kurulumunu yaparak bounce rate yüzdesini düzenli olarak takip edebilirsiniz. Aynı zamanda Google Analytics, internet siteniz için pek çok metrik hesaplamayı da yaparak daha iyiye gitme yolunda yardımcınız olabilir.
Google Analytics gibi analiz uygulamalarının yanı sıra bounce rate yüzdesini kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Bunun için oldukça basit bir formül kullanılır. Bounce rate hesaplaması için kullanılan formül şu şekilde:

(Sitenizden ayrılanlar / Toplam ziyaretçi sayınız) x 100

Yukarıdaki formüle doğru sayıları yerleştirerek sitenizin bounce rate’ini bulabilir; çıkan sonuca göre doğru adımları atabilirsiniz. Web siteleri için oldukça önemli olan bounce rate oranının düzenli takibi ve sürekli analizlerin yapılması önemlidir. İnternet dünyasında yalnızca var olmayı hedeflediğiniz takdirde uzun vadede olumsuz sonuçlar elde etmeniz olasıdır. Bu nedenle iyi planlanmış bir internet sitesine sahip olmalısınız. Ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla vakit geçirmelerini, aboneniz veya müşteriniz olmalarını sağlamanız başarıya giden yolda en önemli hedeflerinizdendir.


Sektör Bazında Bounce Rate Ortalamaları

Bounce rate ortalamaları her sektörde aynı anlamı ifade etmez ve genel olarak her sektörde ayrı oranlar bulunur. Örneğin, ziyaretçilerin bir e-ticaret sitesinde geçirdiği zaman ve bu sitedeki tıklama oranlarıyla blog sitesindeki tıklama oranları arasında büyük farklar vardır. Genel olarak sektör bazında bounce rate ortalamaları ise şu şekildedir:

 • E-ticaret ve perakende web siteleri: %20-45 arası
 • B2B web siteleri (Alibaba, Europages gibi): %25-55 arası
 • Lead generation web siteleri: %30-55 arası
 • E-ticaret dışında içerik siteleri: %35-60 arası
 • Landing page’ler: %60-90 arası
 • Sözlük, blog ve portallar: %65-90 arası
Genel olarak iyi bir bounce rate’in %40’ın altında olması gerektiği söylenebilir. Eğer %60’tan yüksek bir bounce rate’e sahipseniz ziyaretçileriniz aradıklarını bulamadıklarından diğer sayfalarınıza yönelmiyor olabilir. Bunun yanı sıra siteniz yavaş çalışıyor olabilir veya sektörünüzdeki normal ortalamaların genel olarak bu şekilde olduğu da düşünülebilir. 

Bounce Rate Nasıl Düşürülür?

Bounce rate, sitenizdeki pek çok durumdan ötürü farklı oranlarda karşınıza çıkabilir. Örneğin trafiklerin kaynağı bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Diğer bir ifadeyle ziyaretçilerinizin sitenizi nasıl, ne şekilde ziyaret ettiği bounce rate’i etkiler. Eğer Google üzerinden direkt sitenizi aratarak size ulaştılarsa bounce rate’iniz muhtemelen düşük çıkar. Yaptığı genel bir aramanın ardından sitenize ulaşıp edineceği bilgiyi çıkan sayfadan edinip daha sonra da siteden ayrıldıysa bounce rate’in yüksek çıkması muhtemeldir.

Bunun yanı sıra ziyaret edilen sayfanız, sitenizin genel tasarımı, içeriklerinizin kalitesi, sitenin hızı ve kullanışlılığı, dikkat çeken bir landing page’inizin varlığı gibi pek çok etken bounce rate yüzdesini doğrudan düşürüp yükseltir. Bounce rate düşürme için ise şu yollardan faydalanabilirsiniz:

 • Sitenizin trafiğini arttırmak için sektörünüzle ilgili pek çok konuda bilgi vermeyi tercih edebilirsiniz. Yani düzenli, kaliteli ve sık içerik üretimi bounce rate oranını olumlu etkiler.
 • Hazırladığınız içeriklere bir anchor text yardımıyla link ekleyebilirsiniz. Böylece ziyaretçi ilgili bir başka konuya kolayca yönelebilir.
 • Kullanışlı bir site tasarımı tercih edebilirsiniz. Site haritaları ve site içi navigasyonlarla onları farklı sayfalara ulaştırabilirsiniz.
 • Landing page’ler, butonlar veya ilgi çekici CTA’lar ile kullanıcıları diğer sayfalara yönlendirebilir; hizmetlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Rahatsız edici ve fayda sağlamayan pop-up’lardan kaçınabilirsiniz.
 • Siteyi yalnızca masaüstü değil mobil uygulamalara uygun, tablet ve cep telefonlarından erişilebilecek şekilde tasarlayabilirsiniz.
Bunların yanı sıra kategori ve menü sınıflandırmalarını sade yaparak ve linklemeleri yeni sekmede açılacak şekilde ayarlayarak da bounce rate oranınızı düşürebilirsiniz. Ek olarak, kaliteli, SEO uyumlu ve okunaklı içerikler üreterek ziyaretçilerinizin dikkatini daha çok çekebilirsiniz. Siteniz için kaliteli içerik üretimi konusunda Punto Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: