E-Mail Pazarlaması Online İşletmeniz için Neden Önemli?

 E-Mail Pazarlaması Online İşletmeniz için Neden Önemli?

Dünya üzerindeki nufüsun %34’ü e-mail kullanıyor. Bu da yaklaşık 2,5 milyar insan anlamına geliyor. Ayrıca dünya üzerinde her gün ortalama 196 milyar e-mail gönderildiği de biliniyor. Bu maillerin 109 milyarı tamamen işle ilgili. İşte bu yüzden e-mail pazarlamasına yönelmek, online işletmenizin bilinirliği için atacağınız iyi bir adım olabilir. Bu yüzden e-mail pazarlamasının faydalarını sizin için bir araya getirdik.

Müşteri Kazanımında Sosyal Medya Pazarlamasından Daha İyi

Başlığa bakıp hemen yanlış anlamayın, sosyal medya platformları hala müşteri kazanımı için en etkili yerlerden. Özellikle hedef kitlenizle etkileşime geçmek ve onlarla bağınızı güçlendirmek için sosyal medyayı mutlaka kullanmalısınız. Ancak iş, ziyaretçileri müşterilere dönüştürmeye geldiğinde e-mail pazarlamasının daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Hatta araştırmalar, e-mail pazarlamasıyla müşteri kazanımının son 3 yılda dört kat arttığını da gösteriyor. 

E-Mail Pazarlaması, Diğer Yöntemlere Göre Daha Uygun Maliyetli 

E-mail pazarlaması, işletme sahiplerinin mail başına neredeyse hiç ödeme yapmadan çok sayıda tüketiciye ulaşmasını sağladığı için kolay, etkili ve uygun fiyatlı olarak tanımlanabilir. Bu nedenle kısıtlı bütçeye sahip işletmeler için e-mail pazarlaması, TV reklamı ya da doğrudan mail gibi yöntemlerden daha etkili ve daha uygun bir yöntem haline geliyor. Bu anlamda yapılan bir Forrester araştırması da ABD perakendecilerinin %85’inin e-mail pazarlamasını müşteri kazanımı için en etkili yöntem olarak gördüğünü gösteriyor. 

E-Mail Pazarlaması ile Daha Kişisel Konuşmak Mümkün

E-mail pazarlamasının temelinde hedef kitlenizi ya da halihazırdaki müşteri ya da takipçilerinizi kategorize etmek yatıyor. Her bir kategorideki müşteri ya da takipçilerin davranışlarına özel kampanyalar geliştirebilir, bu kampanyalar sonucunda çıkan raporları değerlendirerek kısa sürede aksiyon alabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda belirli bir kitleye hitap etme şansınız yokken e-mail pazarlaması ile hedef kitlenizdeki farklı alışkanlıklara sahip kitlelere uygun kampanyalar yapmak oldukça kolay. Bu nedenle potansiyel müşterileriniz ve takipçilerinizle iletişime geçerken kişiselleştirilmiş mail konuları, belirli gruplara özel indirim kodları ve benzeri pek çok özellikten yararlanabilirsiniz. 

E-Mail Pazarlaması Ölçülebilir

E-mail pazarlamasında tahminlere yer yoktur. Herhangi bir e-mail pazarlama yazılımı kullandığınızda mailinizi kimin açtığını, kaç kişinin görüntülediğini, hangi bağlantılara daha çok tıklandığını ve kaç kişinin abonelikten çıktığını görebilirsiniz. Ayrıca e-mail kampanyalarınızın ne kadar işe yaradığını görebilmek için bazı ayarlar yapmanız ve rapor almanız da mümkün. İnternet pazarlama stratejinizi bir bütün olarak ölçmek için e-mail pazarlaması metriklerinin büyük önem taşıdığını unutmamalısınız. 

Akıllı Cihazlar, E-Mail Pazarlamasını Destekler

Mobil cihazlar, artık her zamankinden daha yaygın olduğu için insanlar e-maillerini yalnızca bilgisayarlarından değil akıllı cihazlarından da kolaylıkla kontrol edebiliyor. 2014 yılında yapılan bir Exacttarget araştırmasına göre, insanların %91’i e-maillerini akıllı telefonları üzerinden kontrol ediyor. Siz de bir e-mail pazarlama yazılımı kullanarak tüm e-mail kampanyalarınızın mobil uyumlu bir şekilde gönderilmesini sağlayabilir, hedef kitlenizin ve müşterilerinizin sizinle ilgili haberlerden gittikleri her yerde anında haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. 

Son zamanlarda evden çalışma iş modelinin yaygınlaşmaya başlamasıyla markalar için e-mail pazarlamasının çok daha önemli bir konumda olduğunun farkındayız. Bu nedenle e-mail kampanya içerikleriniz konusunda destek almak için bize hemen ulaşabilir, e-mail pazarlaması için strateji ve kaliteli içerik çalışmalarımızdan yararlanabilirsiniz. 

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: