İçerik Pazarlaması Hangi İşletmeler İçin Uygun?

 İçerik Pazarlaması Hangi İşletmeler İçin Uygun?
Markanızı ya da girişiminizi büyütmek, sektördeki yerinizi sağlamlaştırmak ya da lider bir konuma yerleşmek gibi pek çok hedefiniz var. Tüm bunları yapabilmek için içerik pazarlamasından destek alabileceğinizi öğrendiniz. Fakat içerik pazarlamasının işletmenize uygun olup olmadığından emin değilsiniz. Gelin içerik pazarlaması hangi işletmeler için uygunmuş bir bakalım!İçerik Pazarlaması İşletmenize Ne Kazandırır?

İçerik pazarlamasını farklı işletmelere göre değerlendirmeden önce genel olarak bir işletmeye neler kazandırdıklarına göz atmakta fayda var:

  • Doğru bir strateji ile markanızı ya da girişiminizi daha fazla kişiye duyurabilirsiniz. 
  • Ürün ya da hizmetlerinizin müşterilerinize nelere katabileceğini en net şekilde gösterebilir, işletmenizi en iyi şekilde temsil edebilirsiniz. 
  • Pek çok kişinin günlük hayatta rastlamadığı niş bir iş yapıyorsanız işin teknik yanını en anlaşılır şekilde göstererek daha fazla kişiye dokunabilirsiniz. 
  • Eğer küçük bir işletmeyseniz ve büyümek için ayıracak yüksek bir bütçenize yoksa reklam vermekten çok daha uygun bir maliyete markanızı tanıtabilirsiniz. 
  • Zaten köklü ve büyük bir markanız varsa yaratıcı stratejiler ile güçlenmiş içeriklerle sektörünüze yön verebilir, uzmanlığınızı bir kez daha gözler önüne serebilirsiniz.
  • Büyük ya da küçük bir işletme de olsanız da içeriklerinizle güven ve farkındalık oluşturabilirsiniz. Böylece sadık müşteriler edinebilir ya da müşteri sadakatinizi artırabilirsiniz. 

İşletme Türüne Göre İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur? 

Butik pasta hizmeti veren bir fırın, e-ticaret siteleri için ödeme teknolojileri geliştiren bir şirket ya da ellerinizle hazırladığınız seramik objeleri satışa sunduğunuz tazecik bir online mağaza… Farklı sektörlerdeki ve aşamalardaki işletmeler için içerik stratejisi oluşturmak mümkün. Önemli olan sektörünüze ve işletmenize uygun bir yol izlemek.

Siz de aşağıdaki ipuçlarını dikkate alarak sektöre ve konuma göre içerik stratejisi oluşturmak için ilk adımınızı atabilirsiniz.Yerel İşletmeler: 

Yerel işletmeler, sadık ve yerel müşterilere sahip olabilir. Ancak büyümek için yeni müşterilere ulaşmak gerekir. İçerik pazarlaması yerel işletmelerin büyümesi için en iyi yardımcılardan biri olabilir. Yerel müşterilere ya da yerel hizmetinizin dikkatini çekecek müşterilerin ilgisini çekecek anahtar kelimeler üzerinden oluşturacağınız içeriklerle işletmenizi tanıtabilir, daha çok kişiye ulaşabilir ve sektörde kendinize özel bir yer edinebilirsiniz.

Örneğin uzun yıllardır, nesilden nesile işlettiğiniz, mahallenin göz bebeği bir fırın işletiyorsunuz. Bir web sitesi hazırlayıp fırınınızın; tarihini, hamur işi, ya da tatlıseverlerin dikkatini çekecek özel lezzetleri paylaşabilirsiniz. Kanıksanmış ama sizin tarifinizle özelleşmiş lezzetlere yepyeni isimler vererek dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Böylece farklı semtlerden hatta şehirlerden yepyeni müşteriler edinebilirsiniz. İşi biraz daha büyütüp web sitenize bir de alışveriş sayfası ekleyebilirsiniz.Niş Sektörlerde Hizmet Veren İşletmeler: 

İşletmeniz herkese hitap eden, temel ihtiyaçlara karşılık veren bir işletme olmayabilir. “Benim hedef kitlem çok özel ve sınırlı. İçerik pazarlaması ile onlara hitap etmem çok zor.” diye düşünüyor da olabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bir şey var: Doğru içerik ile memnun edemeyeceğiniz müşteri yok.

Özellikle niş sektörlere hizmet veren işletmelerin hedef kitleleri 4 konu başlığı konusunda oldukça hassas: müşteri deneyimi, uzmanlık, güven ve fayda. Bu 4 konu başlığına uygun bir şekilde hizmet almak onlar için çok önemli. Bu hizmet anlayışını gerçekleştirmek içinse içerik pazarlaması en doğru ve etkili stratejilerden biri.

İyi bir müşteri deneyimi için hizmetlerinizi ve markanızı net, yalın şekilde anlatan içerikler hazırlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin hayatını kolaylaştıracak, sektörünüzün sorunlarına çözüm olacak, bilgi dolu ve detaylı içerikler ile uzmanlığını kanıtlayabilir, müşterilerinize ya da müşteri adaylarınızda güven duygusunu açığa çıkarıp onlara fayda sağlayabilirsiniz.

Örneğin, e-ticaret siteleri için çözüm sunan ve online hizmet veren bir işletmeniz var. E-ticarete yeni başlayan ve fayda sağlayacak hedef kitlenizin verdiğiniz hizmeti, işletmenizin avantajlarını anlayabilmesi için detaylı ve anlaşılır web sitesi içerikleri, kapsamlı bir sıkça sorulan sorular ve destek sayfası hazırlamalısınız. Bunun yanı sıra bir blog sayfası oluşturarak e-ticaret sitelerinin fayda sağlayacağı konular hakkında içerik üretebilirsiniz. E-ticaret girişimlerinin dikkat etmesi gereken konular, organik trafik alma yöntemleri, kullanıcı deneyimini artıracak tavsiyeler… Bu ve bunun gibi içerikler sayesinde sektördeki hakimiyetinizi kanıtlayıp aynı zamanda hedef kitlenizi bilgilendirebilirsiniz.Girişimler:

Yeni bir işletmeyi tanıtmak için en bilinen yöntem reklam vermek. Bunu TV, radyo gibi çok yüksek maliyetli platformlarda da dijital kanallar gibi nispeten daha uygun reklam verebileceğiniz platformlarda da yapabilirsiniz. Ancak sıfırdan bir girişim kuran pek çok işletme reklam maliyetleriyle zaten kısıtlı olan bütçelerini yormaktan çekinebilir. İşte bu noktada devreye içerik pazarlaması girer.

İçerik pazarlaması, daha ölçülü bütçelerle daha kalıcı ve yukarıda da belirttiğimiz gibi ekstra kazançlar sunan bir tanıtım yapma imkanı sağladığından girişimler için çok avantajlıdır. Bir web sitesi, blog ve sosyal medya kanallarında yayınlayacağınız içerikler ile daha fazla kişinin sizi tanımasını sağlayabilirsiniz.


Sonuç: İçerik Pazarlaması Tüm İşletmeler İçin Uygun! 

Bahsettiğimiz tüm durumlar; sektörü, bilinirliği, hedefleri ne olursa olsun içerik pazarlamasının tüm işletmeler için uygun olduğunu kanıtlıyor.

Eğer siz de içerik pazarlamasının sunduğu avantajlardan faydalanmak, işletmenize özel stratejiler ya da içerikler oluşturmak istiyorsanız Punto ile iletişime geçin!

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: