E-Ticaret İçerikleri Üretilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 E-Ticaret İçerikleri Üretilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Küçük girişimlerden dünya devi markalara, bir e-ticaret kanalına sahip olan her büyüklükte işletme, daha görünür olmak ve daha çok satış yapabilmek için e-ticaret içeriklerine ihtiyaç duyuyor. Bu noktada içerik yazarlarına en etkili, hem okur hem de marka için en faydalı e-ticaret içeriklerini yazma konusunda büyük görev düşüyor. E-ticaret içerikleri ürün açıklamasından kategori açıklamasına, meta başlık ve açıklamalardan bloglara varana dek geniş bir çeşitliliğe sahip. Bu içerikte ürün açıklamaları ve kategori açıklamaları özelinde e-ticaret içeriği üretimi konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceledik. Hadi, arama motorlarında üst sıralara çıkarak markanın görünürlüğünü artıran, aynı zamanda okurlara satın alma yolculuğunda fayda sağlayan içerikler üretmenin ipuçlarına birlikte bakalım. 


Markayı Yakından Tanıyın

Hangi türde e-ticaret içeriği yazacak olursanız olun işe markayı yakından tanımakla başlamanız en doğrusu. Markanın kendine has bir tavrı, duruşu var mı; hedef kitlesi kimleri kapsıyor? İçerik yazmaya başlamadan önce tüm bu sorulara yanıt bulmanızda büyük fayda var. Markayı yakından tanıyor olsanız dahi içerik üretmeye başlamadan önce web sitesinde ve hatta sosyal medya hesaplarında nasıl bir dil kullanmayı tercih ettiklerini incelemek size yol gösterebilir. 


Özelliklerden Çok Faydalara Odaklanın

Tüm e-ticaret içeriklerinin amacı, satın alma kararı vermek üzere olan okura rehberlik etmek ve mümkünse onu ikna etmek olmalı. Okura gerçekten yol gösteren ise teknik özellikleri peş peşe sıralamak yerine ürünün sunduğu faydalara odaklanmak ve hangi özelliğin hangi avantajı beraberinde getirdiğini anlatmak. Bunu yaparken anlaşılması zor teknik detaylara girmenize ya da okuru konudan koparacak bilgilere yer vermenize gerek yok. Örneğin organik bir deterjanı anlatırken bu deterjanın çevre dostu olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak organik deterjan kullanımının çevre açısından neden daha avantajlı olduğuna dair uzun bir paragraf, konunun epey dışına taşmanıza neden olarak okuru içerikten uzaklaştırabilir. 


Karşılaştırın Ama Kötülemeyin

Kategori açıklamalarının temel amacı, okura o kategori içerisindeki ürünler arasından tercih yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini göstermek olmalı. Yani kategori açıklamaları, bir nevi satın alma rehberi olarak da görülebilir. Bir kategorinin kapsadığı ürünleri detaylıca incelerken farklı özellikler arasında kıyaslama yapabilirsiniz. Örneğin elektrikli süpürgeler ile ilgili bir kategori açıklaması yazarken kablosuz dikey süpürgelerin pratik kullanımından bahsedebilirsiniz. Ancak bunu yaparken kablolu süpürgeleri kötülemekten kaçınmalısınız. Aynı şekilde bir ürün açıklamasında ürünün faydalarını anlatırken diğer ürünlerle ilgili olumsuz yargılara yer vermemelisiniz. 


Yüzeysellikten, Klişelerden ve Abartıdan Kaçının

Marka tarafından aksi istenmedikçe ürünleri anlatırken klişe tanımlardan ve aşırı övgü dolu ifadelerden kaçınmaya çalışın. “En kaliteli”, “en iyi” gibi yüzeysel ve aslında bir şey anlatmyan tabirleri kullanmak yerine ürünün ya da ürünlerin neden kaliteli, neden iyi olduğunu anlatmaya odaklanabilirsiniz. Bu sayede okurların bu özellikleri kendilerinin fark etmesini sağlayabilirsiniz. “Görkemli, muhteşem, harika, kusursuz” gibi abartılı ifadelerden ise reklam diline kayarak okurların içeriğin güvenilirliğini sorgulamasına neden olabildiğinden mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor. 


İçeriklerinizi Daha Okunur Hale Getirin

Uzun paragraflar kimin gözünü korkutmaz ki? Pek çok okur upuzun bir metinle karşılaştığında koşarak uzaklaşma isteği duyabilir. Sizden aksi istenmediği sürece dikkat çekici ara başlıklar kullanarak ve maddeleme yaparak e-ticaret içeriklerinizi daha kolay okunabilir hale getirebilirsiniz. Böylece okur, daha çok okuma isteği duyar, hatta sadece gözüyle içeriği tarayarak dahi istediği bilgilere ulaşabilir. 


Özgünlüğe Özen Gösterin

İçeriğinizin özgün olması, hem meslek etiği açısından hem de SEO yönünden oldukça önemli. Farklı kaynaklardan elbette faydalanabilirsiniz, ancak özgünlük her zaman en önemli kriterlerden biri. Çünkü kopya bir içerik, ilgili markanın itibarına zarar verebiliyor. Ayrıca özgün olmayan içeriklerin SEO skorları da düştüğünden arama motorlarında görünür olmaları zorlaşıyor.  


Tekrara Düşmeyin

Bir ürün açıklamasında, ilgili ürüne dair bir özellikten ya da bir faydadan sadece bir kere bahsetmeniz yeterli. Aynı şekilde kategori açıklaması yazarken de belli bir konuyu bir seferden fazla anmamaya özen göstermeniz içeriğin okunurluğu açısından son derece önemli. Aslında tekrara düşmemeye özen göstermek, sadece e-ticaret içeriklerinde tüm içeriklerde dikkat edilmesi gereken bir konu. 

Eğer tüm bunları karşılayacak, sizin için kaliteli e-ticaret içerikleri üretecek uzman bir ekibiniz yoksa bizimle hemen iletişime geçin. E-ticaret sitenizi öne çıkaracak, müşterilerinizi yönlendirecek ürün, kategori ve meta açıklamalarınaa sahip olun!

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: