İşletmenizin Neden İçerik Pazarlamasına İhtiyacı Var?

 İşletmenizin Neden İçerik Pazarlamasına İhtiyacı Var?

İşletmeniz için doğru pazarlama stratejisiyle ilerlediğinizden nasıl emin olabilirsiniz?

Bunun en iyi yollarından biri pazarlama stratejinizi güncel tutmak diyebiliriz. Rakiplerinizin ötesine geçebilmek ve işinizde en iyisi olabilmek için kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz. Etkili ve güncel kalabilmenin en iyi yolu ise içerik pazarlamasından geçiyor. İçerik pazarlamasının işletmeniz için neden önemli olduğunu ve içerik pazarlamasını nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi merak ediyorsanız okumaya devam edin.

İçerik Pazarlaması Nedir?

10 içerik pazarlaması uzmanına içerik pazarlamasının tanımını sorsanız 10 farklı cevap alırsınız. Ancak hepsinin vurgulayacağı nokta muhtemelen aynı olur:

İçerik pazarlaması, işletmenize yeni trafik (ve dolayısıyla yeni müşteri) getirmesi için hedef kitlenize uygun içeriğin üretim, yayınlama ve dağıtım süreçlerini kapsayan bir pazarlama stratejisidir. 

İçerik pazarlamasının en iyi şekilde uygulanabilmesi için sosyal medya, blog, video, e-kitap gibi online platformların ya da işletmenizle eşleşen; indirilebilir ve interaktif araçların kullanılması gerekiyor. Doğru kanallar ve iyi uygulanmış bir içerik pazarlaması stratejisi ile ideal müşteri profilinize kolaylıkla ulaşmanız mümkün. 

Küçük bir içerik pazarlaması örneği vermek gerekirse;

Diyelim ki kişisel bir spor antrenörüsünüz ve son birkaç yılda kendinizi duyurmayı başardınız. Sıra müşteri tabanınızı büyütmeye geldi. Bu noktada bir blog açıp 2 ya da 3 ana anahtar kelimeye odaklandığınız içerikler üretmeye başlayabilirsiniz. Bu içeriklerin konuları genellikle fit olmak, doğru beslenmek ya da kilo vermekle ilgili olabilir. Blogunuzda düzenli bir şekilde yayınladığınız bu içerikler, bir süre sonra arama motorlarında üst sıralara çıkmaya başlar ve ilkbahar geldiğinde insanlar yaza fit girmenin yollarını ararken sizin blog içeriklerinizle karşılaşır. Bir uzman elinden çıkmış bu içerikleri düzenli bir şekilde yayınlamaya devam ederseniz okuyucularınızın sadakatini kazanmanız da mümkün. Bazıları bu içeriklerden yararlanmayı tercih ederken bazıları ise sizinle iletişime geçerek özel ders almayı tercih edebilir. Sonuç ne olursa olsun işletmenizi içerik pazarlaması yoluyla tanıtmış ve işletmenize trafik getirmeyi başarmış olursunuz. 

Kısacası içerik pazarlaması, yukarıdaki örnekte olduğu gibi potansiyel müşteri profilini işletmenize çekmenin en etkili yollarından biri olarak tanımlanabilir. İçerik pazarlamasıyla işletmeniz için neler yapabileceğinizi görmek için okumaya devam edin. 

Ziyaretçilerinizle Aranızda Güven Oluşturun

Yukarıdaki içerik pazarlaması örneğinde olduğu gibi siz de uzmanlık alanınızı kullanarak ziyaretçilerinizle aranızda bir güven bağı oluşturabilirsiniz. Ne kadar fazla içerik üretip hedef kitlenizle paylaşırsanız bu alandaki uzmanlığınızı o kadar iyi kanıtlayabilirsiniz. Unutmayın; insanlar, uzmanlara güvenir ve sorunlarını çözmek için onlardan yardım alır. 

Marka Farkındalığı Yaratın

Dürüst olalım ki herkes ne iş yaptığınızı sizin kadar bilmiyor. İçerik pazarlamasıyla bunu değiştirmenin tam zamanı. Doğru uygulanan içerik stratejisiyle sitenize organik trafik çekebilir, hedef kitlenize aradıkları gibi bir markanın var olduğunu gösterebilirsiniz. Ürettiğiniz içeriklerle markanız için farkındalık yaratmanız, yeni anlaşmalar yapmanız ve uzmanlığınızı kanıtlamanız mümkün. 

Örneğin; bir turizm acentesine sahipseniz her hafta bir şehir rehberi yayınlayabilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz sizi tanır ve gitmek istedikleri şehre sizin aracılığınızla gitmeyi düşünür. 

SEO Oyununuzu Bir Adım Öteye Taşıyın

Tarayıcınızı açıp bir anahtar kelime girdiğinizde arama motorları arama sorgunuzla en ilintili sonucu karşınıza çıkarmaya çalışır. Yani kullanıcının ihtiyacına en yakın cevabı veren içerik, her zaman daha görünürdür. İşte bu yüzden spam içerikli satış stratejisi yerine, potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap verecek, kullanışlı ve kapsamlı içerikleri tercih etmelisiniz. Arama motorlarının algoritmaları ne kadar değişirse değişsin içeriklerinizi güncel ve kapsamlı tuttuğunuz sürece online görünürlüğünüzün her zaman artmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz. 

İdeal Müşterilerinizle İçerik Pazarlaması Sayesinde Tanışın

“Lead çekmek” harika olabilir. Ancak sizinle ilgisi olmayan ya da işinize yeterince hakim olmayan potansiyeller, bir süre sonra sizin için yalnızca zaman kaybına dönüşebilir. Bu noktada içerik pazarlamasının güzelliği ortaya çıkıyor. Doğru içerik pazarlaması ile uzmanlığınızı yalnızca bununla ilgilenenlerin görmesi mümkün. İdeal müşterilerinizin yaptığı sorguların karşısına çıkaracağınız blog içerikleri ile onları web sitenize çekebilir, iniş sayfanızdaki formu doldurmalarını sağlayabilirsiniz. 

Kullanıcılara Yeniden Ziyaret Etmeleri için Bir Sebep Verin

Potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkardığınız içerikler ne kadar kaliteliyse web sitenizi yeniden ziyaret etme ihtimalleri de o kadar fazla. Bunun sebebi uzmanlık alanınızı güvenli bir kaynak haline gelere kanıtlamanız diyebiliriz. Moz.com’un “Whiteboard Friday” uygulaması bunun en iyi örneği. Whiteboard Friday’de yayınladığı; merak uyandıran, güncel içerikleri sayesinde hedef kitlesinin her hafta moz.com’u yeniden ziyaret etmesini sağlayan platform, bu alanda artık güvenilir bir kaynak. Siz de içerik pazarlaması sayesinde içeriklerinizi okuyan bir topluluk yaratabilir, bu topluluktaki potansiyel müşterileri gerçek müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. 

İşletmenizin neden içerik pazarlamasına ihtiyacı olduğunu daha pek çok maddede anlatabiliriz. Ancak temelde işletmenizin bilinirliğini artırıp ideal “lead” çekmek için en iyi yöntem olduğu için içerik pazarlamasına ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. Tüm dijital içerik ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilir, bilinirliğinizi artırmak için en doğru adımı bugün atabilirsiniz. 

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: