COVID-19 Döneminde İçerik Pazarlaması: Stratejinizin Yönünü Değiştirin

 COVID-19 Döneminde İçerik Pazarlaması: Stratejinizin Yönünü Değiştirin

Koronavirüs; sosyal yaşam ve seyahat gibi pek çok alanda etkisini sürdürüyor. Ancak etkisinin en büyük olduğu alanın iş yaşamı olduğunu söylemek mümkün. Peki, işletmeler özellikle son zamanlarda yeni düzene adapte olmaya ve tünelin sonundaki ışığı görmeye çalışırken içerik pazarlaması stratejileri nasıl değiştirilebilir ve bu döneme nasıl adapte olunabilir? Merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Kriz Döneminde İçerik Pazarlaması Stratejisi Hazırlamanın Önemi

Bu dönemde her pazarlamacının aklında şöyle sorular dolanıyor olabilir: “Marka olarak COVID-19 hakkında nasıl konuşmalıyız?”, “Yaklaşımımız nasıl olmalı?” ya da “Markamız COVID-19 ile ilgili güncel haberleri mi paylaşmalı?”, eğer öyleyse “Markam, müşterilerimin gözünde ne durumda olur?” ve en önemlisi “COVID-19 hakkında konuşmaya ne kadar yatırım yapmalıyız?”. 

Pazarlamacıların aklındaki tüm bu sorular, böyle bir dönemde oldukça normal. Ancak yanıtlar tamamen markanızın vizyon ve misyonuna dayanıyor. Bu noktada İçerik Pazarlaması’nın neredeyse tüm sektörler için bir ihtiyaç olduğunu ve her bir içeriğin amacı kadar “iyi” olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle COVID-19 döneminde içeriğe yatırım yapmadan önce amacınızı belirleyecek bu soruları ekipçe tartışın. 

İçerik Pazarlaması ile Yapmak İstediklerinizi Keşfedin

İlgili İçerik: İçerik Pazarlaması Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Online tekliflerinizle ilgili müşterilerini bilgilendirmek isteyen bir perakende şirketi ya da müşterileriyle uzun vadede güven bağı kurmak isteyen bir emlak şirketi olabilirsiniz. Hangi sektörde olursanız olun, başarmak istedikleriniz konusunda net olmalısınız. Unutmayın; şu an yapabileceğiniz en büyük hata bir işe hiçbir fikriniz olmadan girişmek ve başarısız olmak. Ancak böyle bir durumda bile deneyiminiz yanınıza kar. İşte sizin için birkaç İçerik Pazarlaması hedefi:

  • Bu zorlu dönemde içeriklerinizle müşterilerinizin yanında olun. 
  • Onlarla uzun süreli bir güven bağı kurmayı hedefleyin.
  • Müşterilerinizi sektörünüz hakkında bilgilendirin. 
  • Müşterilerinizle farklı yollardan etkileşime geçin.
  • Eğlenceli içeriklerle karşılaşmalarını sağlayın ki sitenizde iyi vakit geçirsinler. 

İşletme türünüze bağlı olarak bu hedefleri belirlerken farklı çerçevelerden yararlanabilirsiniz. Bizim önerimiz, ne tür bir çerçeveden yararlanacak olursanız olun en azından bir hedefinizin olması. 

Evergreen (Zamansız) Bir Strateji Yerine Zaman Duyarlı Bir Stratejiye Yatırım Yapmak Ne Kadar Doğru?

İşte bu noktada ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, tüm pazarlama departmanlarının aklında aynı soru var. 

Bu dönemde zaman duyarlı bir stratejiye yatırım yapmak markanıza yardımcı olabilir ancak bir yandan da COVID-19 öncesi planladığınız stratejilerin ve dolayısıyla hedeflerinizin yön değiştirmesine neden olur. Burada önemli olan yaratıcı olup dengeyi bulmak. Örneğin; tek yapmanız gerekenin içerik üretmek olduğu bir dönemde yeni bir yazılıma yatırım yapmanız gerekmeyebilir. İşte dengeyi korumak için yapabilecekleriniz:

  • Tasarım işleriniz için canva.com gibi basit ama etkili servislerden yararlanabilirsiniz. 
  • Ücretsiz stok görseller bulmak için pexels.com ya da unsplash.com gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. 
  • Loom.com ya da OBS Studios gibi uygulamalar üzerinden hedef kitleniz için ücretsiz eğitimler hazırlayabilirsiniz. 

Evet, her şeyin bir maliyeti var. Ancak dengeyi kurduğunuzda zaman-maliyet ilişkisini iyi yönetebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bunun da en iyi yolu normalde takip ettiğiniz stratejinizi kapsayan genel blog içeriklerine devam edip hepsine güncel olaylarla ilgili bir alt başlık eklemek olabilir. 

Dilerseniz gündem eski haline döndüğünde bu alt başlıkları düzenleyebilir, zamansız içerikler yayınlamaya devam edebilirsiniz. 

Pozitif Mesaj ve Marka Konumlandırmasına Odaklanın

Pandemi dönemi bittiğinde insanlar, sizin iş yapış tarzınızla ilgili bir fikre sahip olacak. Bu fikir, bu dönem aldığınız aksiyonlara göre negatif ya da pozitif olabilir. Yani şu an yaptıklarınızı, şirketinizin geleceğine yaptığınız yatırımlar olarak değerlendirebilirsiniz. 

Bu nedenle, olumlu marka iletişimini sürdürebilmek için şunları deneyebilirsiniz:

Kar Elde Etmek için Bu Durumdan Yararlanmayın

Zor zamanlarda pazarlama çalışmalarının devam etmesi gerektiğini kabul etmek gerekiyor. Ancak ne pahasına olursa olsun bu dönemden ticari kar elde etmek için yararlanmayın. Evet, işinizi ayakta tutmanız önemlidir ancak bunu doğru yoldan yapmalısınız. Örneğin; Amazon 6000’den fazla satıcının, bu dönemden faydalanıp fiyatları yükselttiği için satış yapmasını engelledi. 

Destek Verin

Nasıl bir içerik stratejisini takip ediyor olursanız olun her zaman başkalarına yardım edebileceğiniz fırsatları göz önünde bulundurun. Dilerseniz yerel işletmelere yardım edebilir, dilerseniz kitlenizi pandemi hakkında bilgilendirmek için eğitici araçlara yatırım yapabilirsiniz. 

Empati Kurun

Tüm insanlık, daha önce hiç tecrübe etmediği bir dönemden geçiyor. Bu nedenle, müşteri ilişkilerinizin odağına empatiyi koymalısınız. Daha önce endişe ve öfkeye neden olmayan olaylar bu dönemde endişe ve öfkeden daha fazlasına sebep olabilir. Bu nedenle, bu dönemde müşterilerinize olan yaklaşımınızla markanızı hayal ettiğiniz yere konumlandırabilirsiniz. 

COVID-19’un etkilerinin yıllar boyu hissedileceği kesin. Ancak bir pazarlamacı olarak müşterilerinizin güvende hissetmesi için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunlardan birinin doğru İçerik Pazarlaması stratejisini benimsemek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, değer sağlayan içeriğin modasının asla geçmeyeceğinden eminiz. 

Kaynak: https://marketing.sfgate.com/blog/content-marketing-during-covid-19-how-to-shift-your-strategy

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: