Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?

 Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?
Sosyal medya hesaplarını ve reklamları birbirlerinden bağımsız olarak yönetmek, dijital pazarlama ekipleri için zorlu süreçlerdir. Zaman yönetimi sorunu bir şekilde giderilse bile son derece hassas konular olan reklam performansı ve müşteri iletişimi özelinde sorunlar baş gösterebilir. Facebook Business Manager, tam da bu noktada devreye girerek hem bireysel hem de kurumsal sosyal medya hesabı ve reklam yönetimi ile alakalı iş akışlarının verimli biçimde sürdürülebilmesini sağlar.


Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager, bireylere ve işletmelere Meta çatısı altında toplanmış sosyal medya platformları ile bunlara bağlı diğer hizmetleri tek bir noktadan yönetme imkânı tanıyan bir araçtır. 2014 yılında kullanıma sunulan Business Manager; işletmeler, influencer’lar ve internet üzerinde bir topluluğa hitap etme amacındaki diğer organizasyonlar tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. İşletmenin ya da organizasyonun belirli bir büyüklüğe ulaşmış olması gibi kullanım özelinde sınırlayıcı kriterleri yoktur. Yalnızca aşırıya kaçılmasını ve haksız rekabet unsurunu önlemek amacıyla belirli fonksiyonlarında hesap sayısı bazında sınırlandırmalar mevcuttur.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

Meta Business Manager’ın 3 temel fonksiyonu vardır. Bunlar şu şekilde sıralanır:

  • Meta bünyesindeki platformlarda varolan sayfaların yönetimi
  • Reklamların yayımlanması ve takip edilmesi
  • Meta dâhilindeki sanal varlıkların yönetimi için bir ajans veya pazarlama ortağı ile ortak çalışmalar yapılması
Eski adıyla Facebook Business Manager, temel fonksiyonlarının dışında birçok ek özelliği de bünyesinde barındırır. Örneğin; bu özelliklerin başında gelen Piksel, yayımlanan Facebook ve Instagram reklamlarından çok daha yüksek dönüşüm oranları elde edilmesine olanak tanır. Mobil SDK, işletmenize ait uygulamada kullanıcıların ne tür işlemler yaptıkları konusunda bilgi edinmenize yardımcı olur. Meta Business Manager bünyesindeki diğer özellikleri kullanarak A/B testleri yapabilir, daha iyi dönüşüm ve marka bilinirliği için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.


Business Manager Nasıl Oluşturulur?

Aşağıda sıralanan adımları uygulayarak kolayca Business hesabınızı oluşturup sayfalarınızı ve reklam hesaplarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.


1. Adım: Hesap Oluşturma

Business Manager’ın sunduğu avantajlardan yararlanabilmek için ilk olarak yeni bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için https://business.facebook.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya ulaştıktan sonra “Giriş Yap” butonunun hemen yanındaki “Hesap Oluştur” sekmesine tıklanılması yeterlidir.


2. Adım: İşletme Adının ve E-posta Adresinin Girilmesi

Bir sonraki aşamada, açılan sayfadaki ilgili alanlara işletme adınızı ve e-posta adresini girmeniz istenecektir. E-posta adresi, diğer Business Manager kullanıcılarını davet ederken ve onlara rol atarken kullanılır. Bu nedenle kişisel yerine çalışanlarınızın ya da ekip arkadaşlarınızın aşina oldukları kurumsal e-posta adresini tercih etmenizde fayda vardır.


3. Adım: İşletme E-posta Adresinin Onaylanması

Açılan sayfada ilgili alanları doldurup “Gönder” butonuna tıkladıktan sonra Business Manager sizden kurumsal e-posta adresinizi onaylamanızı ister. E-posta adresinize gelen maildeki direktifleri takip ederek onay işlemini saniyeler içerisinde tamamlayabilirsiniz. Eğer gelen kutusunda onay ile ilgili herhangi bir gönderi bulamazsanız, spam veya sosyal klasörlerini de kontrol etmenizde fayda vardır. Zira Meta Business Manager tarafından gönderilen otomatik e-postalar, bazen bu klasörlere düşebiliyor.


4. Adım: Facebook Sayfalarının Meta Business Manager’a Eklenmesi

Yeni hesap oluşturma işleminin ardından mevcut Facebook sayfalarınızı Business Manager’a eklemeye başlayabilirsiniz. Bu işlem için “Sayfalar” modülünün altındaki “İşletme Ayarlarına Git” sekmesine tıklamalısınız. Açılan penceredeki “Ekle” butonu vasıtasıyla ulaşacağınız pop-up üzerinden sayfa URL’ini girerek veya doğrudan adını yazarak ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu aşamaların ardından ekranda çıkan yeşil tik işareti, ekleme işlemini başarıyla tamamladığınızı ifade eder.


5. Adım: Facebook Reklam Hesaplarının Eklenmesi

Meta Business Manager’a reklam hesaplarını bağlamak için takip edeceğiniz adımlar,  aslında sayfa eklerkenkiler ile neredeyse aynıdır. İki işlem arasındaki farklılık ise hesap sayısı sınırlamasıdır. Business Manager, ilk başta yalnızca bir hesap eklemenize izin verir. Bu hesapta harcama yaptıktan sonra diğerlerini ekleme imkânına kavuşabilirsiniz. Ancak aynı anda beşten fazla hesap ekleyemeyeceğinizi de sakın unutmayın.

Reklam hesabı eklemek için öncelikle işletme ayarları menüsünün altındaki “Reklam Hesapları” sekmesine tıklamalısınız. Açılan sayfa aracılığıyla kendinize veya bir başkasına ait reklam hesabını ekleyebilirsiniz. Aynı sayfa üzerinden ayrıca yeni bir reklam hesabı da oluşturabilirsiniz. Business Manager’a reklam hesabı eklerken hesap kimliğinizi hatasız girdiğinizden emin olmanız gerekir. Zira hesap kimliği daha sonra değiştirilemez.


6. Adım: Diğer Kullanıcıların Business Manager Hesabına Eklenmesi

Diğer tüm ekleme işlemleri gibi Meta Business Manager’a kullanıcı tanımlamak da son derece kolaydır. Bunun için “İşletme Ayarları” menüsünün altındaki önce “Kullanıcılar” ve ardından “Kişiler” adımlarını takip edebilirsiniz. Açılan sayfadaki “Ekle” butonuna tıkladıktan sonra yetkilendireceğiniz kişinin e-posta adresini girebilirsiniz. Yeni kullanıcıya davet e-postasının gönderilmesini sağladıktan sonra rollerini atayabilirsiniz. Böylece hangi fonksiyonları kullanıp hangilerine erişemeyeceği konusundaki kuralları baştan belirlemiş olursunuz.


Business Manager Avantajları Nelerdir?

Meta Business Manager’ın en önemli avantajı, zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesini sağlamasıdır. Kullanımı son derece basit olan arayüz vasıtasıyla hem siz hem de atadığınız diğer kullanıcılar; yayımladığınız reklamlar, mobil uygulamalar ve sayfalarınız ile ilgili içgörülere anında ulaşıp gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Hatta işletmenizin büyüklüğüne ve dijital varlıklarınızın sayısına bağlı olarak Business Manager üzerinden bir ajans ya da pazarlama ortağı ile eşzamanlı çalışmalar bile gerçekleştirebilirsiniz.


Business Manager, aynı zamanda ekibinizin iş ve özel yaşamını ayrı tutmasına olanak tanır. Çalışanların, aynı işletme varlıklarına erişebilmeleri için Meta bünyesinde platformlarda arkadaş olmalarına gerek yoktur. Sayfaların, eskiden olduğu gibi tek bir çalışana ya da paylaşılan şirket profiline bağlanması gerekmez. Hatta müşteri ve organizasyon bazlı hiyerarşi oluşturma ihtiyacı da söz konusu değildir.


Sosyal medya platformlarının potansiyelinin farkına varıldığı ve işletmeler tarafından pazarlama aracı olarak kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda güvenlik önemli bir sorundu. Ancak Meta Business Manager, bu soruna yönelik de kapsamlı çözümler sunuyor. Bünyesinde barındırdığı güvenlik merkezi sayesinde hesap hırsızlığı gibi risklere karşı önleminizi rahatlıkla alabilirsiniz.

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: