Hedef Kitle Nedir?

 Hedef Kitle Nedir?
Son zamanlarda pek çok kişinin hayatında yer edinen bir kavram olan hedef kitle, özellikle şirketlerin başarıları için büyük önem taşır. Doğru kişilere doğru zamanda ulaşabilmek için önemli olan hedef kitle kavramı, sosyal medyayı yakından takip eden ve internet üzerinden ticaret yapan kimselerin de hayatında yer edinmiş durumda. Bir tür istatistiksel bilgi olarak da tanımlanabilen hedef kitle, markaların doğru adımlar atmasını gerektirir. Atılan doğru adımlar, hizmetin başarıya ulaşması ve doğru kişilere erişebilmesi için önemlidir. Bu yazımızın devamında şirketiniz ve sizin için en gerekli pazarlama planı oluşturma işlemi olan hedef kitle hakkında detaylı bilgiler edinebilir ve daha doğru adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, bir şirketin sunmuş olduğu ürün ve hizmetiyle ilgilenme ihtimali en yüksek olan kişilerin demografisini ifade eden bir kavramdır. Bir şirketin olası müşterileri olarak da tanımlanan hedef kitle, bir grup insanı ifade eder. Bu grup ve kitleler, bazı benzer özellikler taşır ve şirketlerin temel müşteri tiplerini belirlemeye yardımcı olur.

Bir işletmenin hedef kitlesini belirlemesi pazarlama stratejilerini bu yönde geliştirmesini sağlar. Kendisine hitap eden temel müşterileri önceden görebilmek hedef kitlenin belirlenmesine bağlıdır. Her tüketiciye hitap edebilmek için büyük yatırımlar yapmak yerine belli başlı bir kesime hitap etmek kazancın artması için önemli etkenler arasında yer alır. Bu sayede sunduğunuz ürün ve hizmetleri satın alma ihtimali en yüksek kişilere daha kolay ulaşabilir ve erişiminizi artırabilirsiniz.

Hedef Kitleyi Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Hedef kitlelerin belirlenmesinde önemli olan bazı unsurlar bulunur. Bu unsurlar, kitlelerin sınıflandırılması ve ortak yönlerinin belirlenerek kümelere ayrılabilmesi için oldukça önemlidir. Hedef kitle türleri, şirketin ve işletmenin hangi kesime hitap edeceğini daha kolay bulmasına olanak tanır. Genel itibariyle hedef kitleyi belirleyen etkenler şu şekilde sınıflandırılabilir:

-Yaş
-Cinsiyet
-Yaşanan ülke, bölge veya şehir
-Eğitim durumu
-Sosyoekonomik durum
-Gelir düzeyi
-Günlük aktiviteler ve hobiler
-İnternet kullanım alışkanlıkları
-Arama geçmişi
-Önceki satın alma deneyimleri
-Medeni hal
-Çocuk sayısı
-Din ve köken
-Evcil hayvanlar
-Gelecek planları ve kariyer hedefleri

Bunlar gibi pek çok sınıflandırma, hedef kitle türlerini belirlemenin en temel etkenlerindendir. Hedef kitleyi bu tür kategorilere göre sınıflandırmak, işletme için yol göstericidir. Bu detaylar sayesinde işletme, hangi yaştaki ve cinsiyetteki bireylere hitap edeceğini, hangi konumda yaşayan insanlara yöneleceğini bilebilir ve ürün ve hizmetlerini de bu doğrultuda şekillendirebilir.

Hedef Kitle (Persona) Türleri Nelerdir?

Hedef kitleler, sahip oldukları özelliklere göre birçok türe ayrılır. Bu türlerin belirlenmesinde hedef kitleyi belirleyen etkenler de aktif rol oynar. Markaların kullanabileceği bu hedef kitle türleri veya diğer adıyla persona türleri, hizmetlerin sunulması konusunda da oldukça belirleyicidir. Markaların yaygın şekilde kullandığı persona türleri şu şekildedir:

Proto Persona

Mevcut verilerin ve ekip varsayımlarının belirleyici etken olduğu bu türde yeni bir araştırma yapmaya gerek yoktur. Dolayısıyla en hızlı şekilde aksiyon almak isteyen markaların en yaygın şekilde tercih ettiği hedef kitle türü budur. Araştırmaya dayanmamaları doğruluk oranlarını düşürse de proto personalar, diğer hedef kitle türlerini geliştirmenin en iyi yollarından biridir.

Niteliksel Personalar

Bu persona türünde az miktarda araştırma yapmak esastır. Markaların henüz geliştirme aşamasında oldukları ürünlerle ilgili belli bir gruptaki insanlarla görüşme yapması niteliksel personaya girer. Niteliksel personayı kullanmanın pek çok avantajı olsa da proto persona kadar hızlı aksiyon almak zor olabilir. Aynı zamanda az miktarda araştırmaya dayanmaları yanlış gruplara ulaşmaya da sebebiyet verebilir.

İstatistiksel Personalar

Anket gibi veri toplama yöntemlerinin kullanıldığı personalar istatistiksel personalardır. Bu hedef kitle türünde insanlarla görüşmeler yapılabilir ve toplanan veriler doğrultusunda kitleler belirlenebilir. Çok daha fazla zaman ve çaba harcamaya neden olması açısından yaygın olarak tercih edilmese bile istatistiksel personalar daha doğru ve gerçek verilere dayanırlar. Dolayısıyla markaların hedef kitlesini belirlemesine daha çok katkı sunabilirler.

Hedef Kitle (Persona) Örnekleri

Hedef kitle örnekleri, kitlelere nasıl hitap edeceğinizi belirlemenize yardımcı olur. Kendi kitlenizi belirlerken faydalanbileceğiniz etkenleri de göz önünde bulundurmanızı sağlar. Aşağıda yer alan bazı persona örnekleri, müşterilerinize nasıl hitap edebileceğinizi görmenize olanak tanıyabilir.

1.Örnek

Adı Soyadı: Merve Yılmaz
Yaşı: 25
Medeni Durumu: Evli
Çocukları: 3 aylık bir çocuğu var
Aylık hane geliri: 10.000 TL
Yaşadığı yer: Küçükçekmece, İstanbul
Mesleği: İngilizce öğretmeni
Hobileri: Spor yapmak
Son dönemlerdeki aktiviteleri: Yeni doğan çocuğunun ihtiyaçlarıyla ilgileniyor ve sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için özel çabalar harcıyor.

Merve isimli kişiye ait bu örnekte yeni doğum yaptığı görülür. Dolayısıyla mesleğine doğum izni nedeniyle şu an devam etmiyor olabilir. Eğer mesleğine devam ediyorsa gününün büyük çoğunluğu işten kalan zamanında çocuğuyla ilgilenmekle geçiyor. Özellikle anne bebek ürünleri kategorisinde hizmet veren markaların hedef kitlesi içerisinde Merve’nin bulunma ihtimali oldukça yüksek. Spor yaptığı için spor kıyafetlerinin ve ekipmanlarının bulunduğu mağazaların, Küçükçekmece çevresinde konumlanan markaların ve mesleği nedeniyle eğitim kategorisinde yer alan işletmelerin hedef kitlelerinde de Merve bulunabilir.

2.Örnek

Adı Soyadı: Kemal Şahin
Yaşı: 32
Medeni Durumu: Bekar
Aylık geliri: 12.000 TL
Yaşadığı Yer: Çankaya, Ankara.
Eğitim Durumu: Yüksek lisans mezunu.
Mesleği: Eczacı
Hobileri: Kitap okumak, kamp yapmak.
Son dönemlerdeki aktiviteleri: Çalışmanın dışında bolca edebiyat klasikleri okuyor. Hafta sonlarında arkadaşlarıyla kampa gidiyor. Eczanesinde yeni medikal ürünlere yer veriyor. Telefonunu yenilemek istediği için yoğun bir şekilde telefon arayışında.

Kemal’e ait bu örnekte kendisinin günlük hayatının dolu dolu geçtiği görülür. Hem çalışmaya hem de sosyal aktivitelere zaman ayırmaktadır. Dolayısıyla Kemal, vitamin ve mineral takviyesi satan markaların hedef kitlesinde yer alabilir. Aynı zamanda kitapçıların, spor aletleri ve kamp malzemeleri satan mağazaların da hedef kitlesinde Kemal’in bulunma ihtimali yüksektir. Son zamanlarda yeni telefonları araştırdığı için teknolojik ürünler satan e-ticaret sitelerinin de hedef kitlesinde Kemal bulunabilir. Dolayısıyla Kemal’in sosyal medya üzerinden bu tür reklamlarla karşılaşma ihtimali yüksektir.

Hedef Kitle Araştırmalarının Önemi

Hedef kitle, bir işletmenin olası müşterilerini ifade eder. Dolayısıyla işletmelerin, olası müşterilerine daha hızlı ulaşabilmesi ve hizmetlerini daha ilgili kişilere duyurarak satış oranlarını artırabilmesi hedef kitle araştırmasına bağlıdır. Pazarlaması yapılacak olan ürünün kim için sunulacağı, nerede yaşayan insanlara önerileceği gibi soruların yanıtı sayesinde markalar daha doğru bireylere rahatlıkla ulaşabilir.

Hedef kitle belirlemelerinde öncelikle markanın hangi kesimlere hitap edeceğini bilmesi gereklidir. Hedef kitleyi belirleyen etkenler yakından tanınmalı, hedef kitle türleri de bilinmelidir. Aynı zamanda özellikle Instagram ve Facebook gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden satış yapan işletmelerin, bu uygulamaların hedef kitle programlarını da yakından tanıması önemlidir. Bu tür uygulamalar genellikle işletmelere, müşterilerine daha kolay ulaşabilmesi için hedef kitle düzenlemeleri yapma olanağı sunar. Bu tür uygulamalardan faydalanmak markanın bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.

Dolayısıyla hedef kitle araştırmaları, markaların yolculukları için oldukça önemlidir. Bu yolculukta ilerlemek için yapılacak SEO çalışmaları da arama motorunu kullanan kitlelerin ilgili markaya ulaşmasını sağlar. Siz de hedef kitlenize ulaşma yolculuğunuzda SEO çalışmalarından faydalanmak ve profesyonelliğinizi artırmak için Punto Dijital’den destek alabilirsiniz!

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: