İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Dijital dünyada markanızı başarıdan başarıya taşımak, sıralamaları alt üst etmek, müşterilerinizin kalbini çalmak ve itibar kazanmak istiyor musunuz? O zaman içerik pazarlamasının gücünden yararlanın. Elinizdeki gücü en doğru şekilde kullanmak içinse doğru bir içerik stratejisi oluşturun. “Yazması oldukça kolay ama içerik stratejisi nasıl oluşturulur?” dediğinizi duyuyor ve tam da ihtiyacınız olan içeriği sunuyoruz. Çayınızı, kahvenizi alın ve içerik stratejisi nasıl oluşturulur adım adım öğrenin!

Öncelikle Bir Hedef Belirleyin

Lütfen bize tek amacınızın Google’da üst sıralara çıkmak olduğunu söylemeyin. Google algoritmalarının bile gözlerini dört açıp zamansız, faydalı ve yaratıcı içerikler aradığı bir çağda sadece anahtar kelimelere bağlı kalmak sizi başarıya götürmez. Bu nedenle sektörünüzü ve markanızı da göz önünde bulundurarak bir hedef belirleyin. Örneğin; yeni çıkan bir bebek bezi markasıysanız anne ve babalarla bağ kurmanız gerektiğini biliyorsunuz. İçerik stratejinizi de bu bağı kurmak için çizmelisiniz. Hedefiniz bağ kurmak olduğu gibi yepyeni bir bakış açısı kazandırmak, hiç yapılmamış yaratıcı bir iş yapmak, dijital dünyaya yenik düşen markanızı ayağa kaldırmak da olabilir. Önemli olan markanıza iyi gelecek bir hedef belirleyip bu hedef ve amaç doğrultusunda ilerlemek. 

Kime Hitap Edeceğinize Karar Verin

Bir içerik stratejisi oluşturuyorsanız kime hitap edeceğinizi bilmeniz şart. Hedef kitleniz zaten belliyse sorun yok. Ancak aklınızda; “Kimlere hitap etmeliyim?” sorusu varsa işe markanızın hizmetlerini ya da ürünlerini kullanmak isteyecek potansiyel kişileri tanımlamakla başlayın. Hedef kitlenizin cinsiyetinden yaşına, ilgi alanlarından alışkanlıklarına kadar pek çok durumu dikkate alarak hareket ederseniz onları etkilemeniz işten bile değil. 

Kimle Yarıştığınızı Bilin

Sizinle aynı sektörde onlarca marka olduğunu unutmayın. Büyük ya da küçük bir işletme olmanızın bir önemi yok. Size en yakın hizmeti veren rakiplerinizin kimler olduğunu bilmeli ve onların neler yaptığını yakından takip etmelisiniz.  Bu hem benzer işler yapmanızı engeller hem de hiç beklemediğiniz detaylardan ilham alıp daha yaratıcı işlere imza atmanızı sağlayabilir. Ayrıca sektörde neler trend, siz bu trendleri nasıl yakalayabilirsiniz ya da yeni trendler yaratabilirsiniz sorularının yanıtlarını da rakiplerinizi takip ederek öğrenebilirsiniz. 

Kanallar Oluşturun 

İçerik stratejisi oluştururken hazırlanacak içeriklerin hangi kanallarda yayınlanacağına da karar vermelisiniz. Bir blog mu oluşturmak istiyorsunuz? Hedef kitlenizi e-bülten serisi ile mi etkilemek gibi bir düşünceniz mi var? Sosyal medya olmadan asla diyenlerden misiniz? Bu iletişim kanallarından birini ya da birkaçını seçerek aktif olacağınız kanalları belirleyip bu kanallar üzerinde etkili olacak içerik kurgularını ve stratejilerini belirlemeniz gerekiyor. 

Balon Trendlerden Uzak Durun

Tüm sektörlerde olduğu gibi dijital pazarlama sektöründe buna bağlı olacak içerik pazarlamasında da dönem dönem farklı trendler oluşuyor. Ancak önemli olan bu trendlerin sizin hitap ettiğiniz kitleyle ne kadar uyumlu olduğu. Kısa yemek videoları şu an herkes tarafından severek izleniyor olabilir. Peki, müşterilerine finansal destek veren bir markanız varsa bu videolar sizin ne kadar işinize yarayabilir? Bir başka açıdan bakarsak bu videolar kendi sektörünüz için fayda sağlar mı? Bu nedenle bir trendi stratejinize dahil etmeden önce sizin için ne kadar uygun olduğunu mutlaka gözden geçirmelisiniz. 

Yeni İçeriklerinizin Nasıl Olacağına Karar Verin

Stratejinizi neredeyse oluşturmak üzeresiniz. Ancak tamamlamadan önce en önemli adımlardan biri içeriklerinizin nasıl olması gerektiğine karar vermek. Bunu yaparken yukarıdaki maddelerden elde edilen sonuçlar yeterli oluyor. Tüm bu durumları göz önüne alarak:

  • Hitap dili,
  • Anlatım biçimi (didaktik, öyküleyici vb.),
  • Kurgu,
  • Markaya özel yönlendirmeler ve linklemeler,
  • Uzunluk,
  • Anahtar kelime kullanımı,
  • Ara başlıklar, 
  • İçerikte yer alabilecek soru kalıpları,
  • Her içerikte olabilecek ve ürüne ya da hizmete göre değişebilecek alanları (ürün künyesi vb.) belirlemeniz içeriklerinizin tutarlı ve markanıza uygun şekilde hazırlanması için oldukça önemli. 

İçerik Stratejisi Anlatan Bir Brief Hazırlayın

Harika bir strateji oluşturdunuz. Projenizi ekibinizle paylaşmanın ve içeriklerinizi hazırlamaya başlamanın tam vakti! Harekete geçmeden önce derin bir nefes alın ve ekibin projeyi en net şekilde anlaması için onlara bir brief hazırlayın. Özellikle ajanslarla ya da freelance bir ekiple çalışıyorsanız yönlendirici bir brief hazırlamak işinizi epey kolaylaştırıyor.

Eğer brief oluşturma konusunda aklınızda soru işaretleri varsa “Brief Nedir? Nasıl Hazırlanır?” içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Takviminiz Olmadan Adım Atmayın

Araştırma, inceleme, yol çizme aşamaları tamam! Şimdi sıra bir içerik takvimi hazırlamakta! Belirlediğiniz kriterler üzerinden yayınlayacağınız içeriklerin konularını belli bir düzende bu takvime girip hazırlanma ve yayın süreçlerinin takibini yapmalısınız. Böylece hangi içerikler ne zaman tamamlanacak ya da yayına alınacak bu takvimde görebilirsiniz. Takvimi kullanırken her zaman bir – iki hafta mümkünse bir ay öncesinden planlamalar oluşturarak son anda yaşanabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. 

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: