İçerik Üretmenin Püf Noktaları

 İçerik Üretmenin Püf Noktaları

İçerik; arama motoru sonuçlarında hedef kitlenin karşısına çıktığı, organik trafiği artırdığı ve bir markanın sektör lideri olarak konumlanmasına yardımcı olduğu için en az websitesinin tasarımı kadar önemli bir hal almaya başladı. Dahası, bugünün içerik dünyasında arama sonuçlarında görünür olmak için içeriğin yalnızca sayısı değil kalitesi de çok önemli. Kaliteli içerik üretmek için uygulayabileceğiniz gizli bir tarif olmasa da sizin için bir araya getirdiğimiz püf noktalarına dikkat ederek ürettiğiniz içeriklerin kalitesini ciddi oranda artırmanız mümkün.

İşe Merak Uyandıran Bir Başlıkla Başlayın

Bir içeriğin başlığı, okuyucunun içeriğin geri kalanını okuyup okumayacağına karar vermesini sağlar. Başlık ilgi uyandırmaz, bir duyguyu harekete geçirmez ya da okuyucuyu konu hakkında daha fazla şey öğrenmeye motive etmezse marka, içerikle elde etmek istediği sonuca ulaşamaz. Bu nedenle kaliteli bir içerik üretmek için işe içeriği üreteceğiniz konuyla ilgili en ilgi çekici başlığı bularak başlayabilirsiniz. Bunun için en doğru yöntem hayal gücünüz ve biraz anahtar kelime araştırmasını harmanlamak olabilir. Konuyla ilgili en çok arama yapılan sorgulara kaleminizin gücünü eklerseniz ideal başlığı bulmanız işten bile değil. 

Konuyla İlgili Gerekli Araştırmayı Yapın

Bir içerik üretmeye başlamadan önce o konuyla ilgili kapsamlı bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Hatta uzmanlık alanınız olmayan konular hakkında içerik üretmeyi tercih etmeyen bir içerik üreticisi olmanız, marka ya da ajansların ilgisini çeken bir özellik olabilir. Ancak bir konu hakkında ne kadar uzman olursanız olun içerik üreteceğiniz konu hakkında araştırma yapıp güncel durumu öğrenmeniz her zaman size yardımcı olur. Ayrıca içeriğinizin güvenilirliğini artırmak için içeriğinize data ve metrikleri dahil etmeyi unutmayın. 

Dikkat Çekici Bir Giriş Paragrafı Yazın

Başlıktan sonra okuyucunun ilgisini çekmek için yalnızca 3 saniyeniz olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle giriş paragrafınızın ilk cümlesi, içerikle karşılaşan kişinin kalan bölüm için meraklanmasını ve içeriğin tamamını okumasını sağlayabilir. Kısacası, içeriğinizin giriş paragrafı okuyucunun ilgisini çekmeli ve onları anlatmak istediğiniz ilk fikre doğru yönlendirmeli. Bunun için klasik birkaç yöntemden yararlanabilirsiniz. Örneğin; giriş paragrafınıza bir soru ya da istatistik ile başlayabilir, okuyucuyu bu şekilde yakalayabilirsiniz. 

Tek Bir Ana Fikre Yoğunlaşın

İçeriğinizi üretmeye başlamadan önce içerik sonunda okuyucunun hangi ana fikri almasını istediğinize karar vermelisiniz. İçeriğinizi ürettiğiniz süre boyunca da bunu aklınızdan çıkarmamalı ve ana fikirden uzaklaştığınızı hissettiğiniz anlarda içeriğinize yeniden göz atmalısınız. İçeriğinizde yan fikirlere ana fikirden daha sık yer verirseniz okuyucunun aklı dağılabilir ve içeriği okumayı bırakabilir. Ayrıca içerik boyunca aktardığınız ana fikri, sonuç paragrafında toparlayıp okuyucuya yeniden sunarak tek bir ana fikre yoğunlaşmanın sağlamasını yapabilirsiniz. 

Marka Dilini Göz Ardı Etmeyin

İçerik üretirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri içeriğin üretildiği markanın sahip olduğu dilin göz ardı edilmemesi olabilir. Örneğin; müşterileriyle sen dili ile konuşan bir markanın içeriklerinde resmi bir dil kullanmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle içeriğini ürettiğiniz markanın karakterine ve vizyonuna çok dikkat etmelisiniz. Bunu için markanın daha önce yayınladığı içeriklerini inceleyebilir ya da sosyal medya platformlarında kullandığı dili göz önünde bulundurabilirsiniz. 

İçeriğinizi Optimize Edin

İçerik üretirken dijital dünya için ürettiğinizi unutmamalısınız. Kaliteli dijital içerik üretmek için içeriğin okunabilir olması oldukça önemli. Okunabilir dijital içeriğe giden yol ise içeriğin anlaşılabilir cümleler, eşit paragraflar ve maddeleme alanlarından oluşmasından geçiyor. Bu özellikler, yalnızca içeriğinizin okunabilirliğini değil SEO anlamında daha optimize olmasını da sağlıyor. İçeriğinizin kullanıcı odaklı, faydalı ve okunabilir olduğundan emin olduktan sonra birkaç SEO aracı kullanarak optimize edebilirsiniz. 

İçeriğinizin Son Okumasını Yapın

İçeriğinizi tamamladıktan sonra iyileştirebileceğiniz noktaları görmek için başa dönüp son bir okuma yapabilirsiniz. Son okuma yapmak, içerikteki anlatım, yazım ve noktalama hatalarını fark etmeniz için en iyi yöntem diyebiliriz. Kendi içeriğinizin editörü olarak çalıştığınız marka ya da ajansa içeriğinizin en iyi versiyonunu sunmanıza yardımcı olur. Ayrıca siz de bir içerik üreticisi olarak içeriğinizi iyileştirme sürecinde pek çok şey öğrenebilir, sonraki içerikleriniz için kendinize bir rehber oluşturabilirsiniz. 

Kaliteli içerik üretmek, site ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için en etkili yöntemlerden biri. Arama motorlarının kaliteli içeriği üst sıralarla ödüllendirdiğini unutmadan içeriklerinizi üretmelisiniz. İçeriklerinizi üretirken sizin için bir araya getirdiğimiz püf noktalara dikkat edebilir, içeriklerinizin kalitesini artırabilirsiniz. 

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: