Instagram Etkileşim Artırma Yöntemleri

 Instagram Etkileşim Artırma Yöntemleri
Instagram’ın sosyal medya kullanıcılarının hayatında önemli bir yeri var. Hikayeler, gönderiler, reels’lar ve benzeri paylaşım şekilleriyle insanlar hayatlarına dair bazı anları takipçileri ile paylaşıyor. Dolayısıyla Instagram, farklı paylaşım türleri sayesinde kitlelere ulaşmanın en etkili yollarından biri diyebiliriz.

Kitlelere ulaşmak özellikle markalar için son derece önemli. Markalar da bunun farkında olarak Instagram hesapları üzerinden müşterilerine hitap ediyor ancak yapılan paylaşımların takipçilerin büyük bir kısmı tarafından görülmesi, beğenilmesi, yorumlanması ve paylaşılması gerekiyor. Diğer bir ifadeyle Instagram etkileşimi oranını artırarak daha çok kişiye ulaşabilmek şart. Peki Instagram hesabınızda etkileşimi nasıl artırabilirsiniz? İşte birkaç yöntem…

Hedef Kitlenizi Yakından Tanıyın

Instagram etkileşim artırma yöntemleri arasında en başta hedef kitlenizi tanımak var. Hitap ettiğiniz kesimin nelerden hoşlandığını bilmek, nasıl içerik tarzlarını beğendiklerini öğrenmek sizin hesabınızı buna göre şekillendirebilmenize yardımcı olur. Yaptığınız analizlere göre bir strateji belirleyerek onların beklentilerini karşılayabilirsiniz.

Kurumsallıkla Gerçek Kişiliğin Tam Ortasını Benimseyin

Genelde insanlar kendileriyle samimi iletişimler kuran işletmeleri daha doğal buluyor. Kurumsallığa yakın, soğuk ve mesafeli bir iletişim ise insanları itiyor ve daha az etkileşime neden oluyor. Bu nedenle paylaştığınız gönderi ve hikayelerin açıklamalarını onlarla konuşuyor gibi düzenleyebilir; kullanıcılara sayfanızda çok şey bulabilecekleri izlenimi verebilirsiniz.

Beklentileri Karşılayın

Hedef kitlenizi yakından tanıdınız ve daha samimi bir yaklaşımı benimsediniz. Yine de bunlar tek başına yeterli değil. Takipçilerinize beklentilerini karşılayacak; onları heyecanlandırdığınıza değecek paylaşımlar yapmalısınız. Düzenli paylaşımlar yaparak kendinizi hatırlatmalı; gelen mesajlara ve yorumlara mümkün olduğunca cevap vermeye çalışmalısınız. Böylece samimiyetinizi gösterebilir; takipçilerinizin beklentilerini karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda sayfanızı ziyaret edenleri takipçiye dönüştürebilirsiniz.

Farklı İçerik Türlerine Yer Verin

Instagram’da pek çok farklı içerik türü var ve her biri ayrı etkileşimlerle sayfanızı zenginleştiriyor. Örneğin; Instagram kurulduğundan beri kullanılan ve modası hiç geçmeyen gönderi paylaşımı takipçilerinize en iyi ulaşma yollarından biri. Gönderilerinizi yalnızca fotoğraf olarak değil video olarak da paylaşabilir; daha çok dikkat çekebilirsiniz. Yine de gün içerisinde çok fazla gönderi paylaşımı yapmak etkileşimlerin düşmesine yol açar. Hikayeler ise bir günde daha fazla paylaşım yapabileceğiniz paylaşım şekillerinden biridir. Aynı zamanda hikayelere sticker’lar, müzikler ekleyebilir; paylaştığınız gönderileri takipçilerinize buradan da ulaştırabilirsiniz. Reels’larla ise yaptığınız işleri eğlenceli görünümlerle paylaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Hashtaglerden Faydalanın

Paylaşımlarınızı takipçileriniz dışındaki hesaplara ulaştırabilmenin en iyi yollarından biri hashtagler, yani etiketlerdir. Hashtagler, bir konu üzerine arama yapanlara gönderilerinizin görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda gönderinizle ilgilenen hesapların keşfetlerine düşmenize de olanak tanır. Bu aşamada herkesin aratabileceği, genel hashtagler kullanmanız amaca tam olarak hizmet etmez. İçerisinde milyonlarca gönderi bulunan hashtaglerde sizin içeriğiniz de hızlıca kaybolur. Konuyu tam olarak kapsayan bir hashtag ise ilgilenenlerin dikkatini çeker ve içeriğiniz “Başlıca” kısmında daha kolay görünür. Örneğin bir yemek tarifi veriyorsanız kullanacağınız hashtag verdiğiniz yemeğin adı olmalıdır. Yani, #yemek değil de #suböreği gibi. 

Paylaşım Saatlerinizi Planlayın

Takipçilerinizin büyük çoğunluğu gün içerisinde çalışıyor veya okula gidiyor olabilir. Instagram’a ise akşam saatlerinde vakit ayırmayı tercih edebilir. Dolayısıyla sizin de paylaşım saatlerinizi takipçilerinizin en aktif olduğu sürelere göre ayarlamanız önemlidir. Saat 20.00’de paylaştığınız bir gönderi 17.00’de paylaştığınız gönderiye oranla daha fazla etkileşim aldıysa artık paylaşım saatinizi akşam 8’e göre planlamalısınız. Hesabınız işletme hesabıysa zaten takipçilerinizin en aktif olduğu saatleri ve günleri görebilirsiniz. İstatistikleri kullanarak ve çeşitli denemeler yaparak planlamanızı en uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

Trendleri Yakından Takip Edin

Dönem dönem internette bazı paylaşımlar trend hâline gelir. Bu trendler Instagram, Twitter, Facebook gibi tüm mecralarda paylaşılır. Son dönemlerde markalar da trendleri göz önünde bulundurarak paylaşım yapmaya başladı. Aslında bu 2. maddede olduğu gibi sizin samimiyetinizin bir göstergesi. Takipçilerinizi güldürecek; güncelliğinizi koruyacak bu paylaşımlar daha fazla etkileşim almanın yolları arasında.

Markanıza Özel Hashtag Üretin

Pek çok büyük marka kendi mottolarıyla yola çıkar ve bu mottoları paylaşımlarının hashtagi olarak kullanır. Örneğin ünlü takı markalarından biri olan Atasay “Tak Sana Yakışanı” ifadesini TV reklamlarında sık sık kullandığı gibi paylaştığı gönderilerde de hashtag olarak yazıyor. Dolayısıyla Atasay’la ilgilenenler hashtagi arattığında direkt olarak Atasay’ın gönderileriyle buluşabiliyor. Bunun yanı sıra yaptığınız kampanyalara özel isimler vererek de hashtaglerinizi düzenleyebilirsiniz.

CTA Kullanın ve PR Çalışmaları Yapın

Yaptığınız paylaşımlar takipçilerinizle iletişim kurmanızın bir yolu olsa da diğer yandan satışlarınızı artırmanıza da yardımcı olur. Bu nedenle yaptığınız paylaşımlarla markanızı tanıtırken eyleme çağrı ifadeleri de kullanmalısınız. Kullanıcıları alışveriş yapma ve hizmetlerinizden faydalanma konusunda tetikleyecek olan CTA’lar etkileşimlerinizi artırmanıza da olanak tanır. Aynı zamanda Influencer’lar ile çalışarak ve varsa ürünlerinizi “PR gönderisi” adı altında onlara göndererek reklamınızı yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Çekilişler Düzenleyin

Satışını yaptığınız veya severek kullandığınız ürünlerden oluşan hediyeler herkesi mutlu eder. Markanızın kuruluş yıl dönümünde, yılbaşı, bayram gibi özel günlerde veya ortada hiçbir neden olmadan çekilişler düzenleyebilirsiniz. Çekilişler, en düşük takipçiye sahip hesapların bile büyük kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Çekiliş kurallarınız sayfanızı takip etmek, gönderiye başkalarını etiketlemek ve beğenmek gibi maddelerden oluşabilir. Tüm bu eylemler daha büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Çekiliş süresince yeni takipçilerinizi kalıcı hâle getirecek paylaşımlar yapmaya da özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çekiliş sonuçlandığında gelen takipçilerin büyük çoğunluğu takibi bırakabilir.


Sonuç olarak hayatımızda büyük yer kaplayan Instagram’ı satış stratejisi geliştirmek amacıyla kullanmak oldukça önemlidir. Bu aşamada etkileşimleri artırmak da stratejilerin doğru çalışmasına yardımcı olur. Instagram erişimi artırma yolculuğunuzda sayfalarınızda kaliteli içeriklere yer vermek için Punto Dijital ile iletişime geçebilirsiniz!

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: