İşletmeler Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanmalı?

 İşletmeler Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanmalı?
Instagram, başlangıçta yalnızca gönderi paylaşımının yapıldığı ve kişisel hesapların bulunduğu bir platformdu. Kullanıcı sayısının artması ve popülaritesinin yükselmesiyle birlikte pek çok yeni özellik bu platforma dahil oldu. Bunlardan biri tabii ki hikaye paylaşımları. Kullanıcıların 24 saat süreyle paylaştıkları hikayeler, işletme hesapları için son derece önemli. 

Müşterilerle daha eğlenceli ve samimi iletişimler kurmanıza yardımcı olan hikayeler, çeşitli filtreler, müzik eklemeleri, çıkartmalar ve emojilerle zenginleştirilebilir. Hatta sorular ve anketlerle de bazı konularda müşterilerinizin fikrini alabilirsiniz. Peki Instagram hikayeleri işletmeniz için nasıl daha verimli hâle getirebilirsiniz? Bu yazıda size bazı öneriler ve ipuçlarını sıraladık.

Onların Ne Düşündüğünü Öğrenin

Instagram hikayelerde anket, soru sorma, çoktan seçmeli testler hazırlama gibi pek çok içerik var. Bu içerikler, müşterilerinize kimi konularda sorular sormanıza, onların fikirlerini almanıza, sizden beklentilerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Örneğin; yeni bir hizmetinizi tanıtmak ve müşterilerinizi heyecanlandırmak için yeni işinizle ilgili ufak ipuçları vermek için sorular ve anketlerden faydalanabilirsiniz. Yeni kampanyanızı nasıl düzenlemeniz gerektiği konusunda da Instagram hikayelerin anketlerini kullanabilirsiniz. Takipçilerinizin size sorular sorması ve önerilerde bulunması için hikayelerinize küçük bir kutucuk ekleyebilir; onların merak ettiklerini yanıtlayabilirsiniz.

Bağlantı Ekleyerek Hizmetlerinize Yönlendirin

Instagram hikayelere bağlantı ekleme bir süredir var olan bir özellik. Başlarda 10 bin takipçinin üzerinde olan hesaplar bağlantı ekleyebilirken son dönemlerde büyük küçük her hesap, hikayeye bağlantı ekleyebilir hâle geldi. Peki, hikayelere bağlantı eklemek ne işinize yarar? Bağlantılar, işletmelerin internet sitelerindeki hizmetlerine yönlendirmeler yapmalarına yardımcı olur. Vereceğiniz linke tıklayan takipçileriniz, hizmetiniz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilir. Böylece daha iyi tanıtımlar oluşturabilir ve daha çok müşteriye hitap edebilirsiniz.

Hashtaglerle Kitle Oluşturun

Hashtagler, işlerinizle ilgilenen daha geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. Bu sayede müşteri sayınızı artırabilir; daha fazla kişinin hizmetlerinizden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Hikayelere hashtag eklerken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var: Çok fazla etiket yapmamak. Hikayeler, gönderilerdeki gibi çok fazla etikete müsait değil çünkü yaptığınız etiket direkt olarak asıl gönderinizin belli bir bölümünü kapatır. Çok fazla hashtag ise asıl göstermek istediğinizin görünmemesine ve göz yorulmasına sebep olabilir. Tek bir nokta atışı hashtagi kullanarak kitlenizi artırmanız önemlidir. Dilerseniz markanızın mottosu hâline gelmiş bir sloganı da hashtag yapabilir; markanıza özel kitlelere ulaşabilirsiniz.

Görselliğe Önem Verin

Instagram, tamamen görsel algı üzerine kurulu bir platform. Gönderilerin, hikayelerin kısacası tüm içeriklerin dikkat çekici görsellere sahip olması önemli. Bu nedenle paylaştığınız hikayelerin özenli görünmesini sağlamalısınız. Kendi çekiminizi paylaşıyorsanız bol ışıklı, efektli, aydınlık içerikler hazırlamalısınız. Kullandığınız Instagram araçlarını da paylaşımınızın uygun yerlerine, göz yormayacak fakat dikkat çekecek şekilde iliştirmelisiniz. Doğru görsel içeriklerle hazırlanmış bir hikaye, amacına tam anlamıyla ulaşabilir.

İşletmenizde Bir Günü Paylaşın

Ofisinizde çalışanlarınızla olan eğlenceli, samimi anlarınızı sizi takip edenlerle paylaşmanız daha samimi bir işletme görünümü kazanmanızı sağlayabilir. Takım arkadaşlarınızın çalıştıkları anlardan bir kare, ürünlerinizin görünümü, gün sonu raporu gibi paylaşımlarla samimiyetinizi arttırabilir; müşterilerinizin sizi gerçek bir kişi gibi görmesine yardımcı olabilirsiniz. Instagram hikayeler; spontane paylaşımlar ve doğal içerikler için en uygun paylaşım şekillerinden biridir.

Yaratıcı Olun

İşletme olarak her zaman farklılığın peşinde olmanız sizi diğerlerinden ayrı bir yere taşır. Bu nedenle paylaşımlarınızın yaratıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Instagram hikayelerdeki araçları kullanarak, emojilerden ve diğer içeriklerden faydalanarak kendi özgünlüğünüzü ortaya koyabilirsiniz. Sürekli gönderi paylaşımı yapmak ana sayfayı işgal etmenize neden olacağından yaratıcı içeriklerinizi sık bir şekilde hikayelerden paylaşabilirsiniz. Bu aşamada çalışanlarınızın fikirlerini de alabilir; işletme hesabınız üzerinden onların paylaşımlar yapmasını da sağlayabilirsiniz.

Canlı Yayınlar Yapın

Instagram hikayelerin özelliklerinden biri de canlı yayın yapabilmek. Canlı yayınlar, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurabilmenizi sağlayan alanlardan biri. Elbette canlı yayınları herhangi bir neden olmadan yapmanız dikkat çekmenizi engelleyebilir. Canlı yayın yapmak için önceden bir etkinlik planlayabilir; anket aracılığıyla etkinliğe katılmak isteyenlerin oranını görebilirsiniz. Etkinlik gününü ve saatini belirledikten sonra yine hikayeler üzerinden sayaç ayarlayabilir ve katılımcıların hatırlatıcılarını açmasını sağlayabilirsiniz. Canlı yayında ise amacınıza yönelik şekilde ilerleyebilir ve katılımcıların görüşlerini de anlık olarak alabilirsiniz.

Güncel Olayları Takip Edin

Sosyal medyada bazı içerikler dönem dönem trendler hâline gelir. Siz de bu tarz trendleri kendi markanıza uygun şekilde paylaşabilir ve güncelliğinizi müşterilerinize yansıtabilirsiniz. Artık insanlar, markaların sosyal kimliklerini de önemsiyor. Bu nedenle günün anlam ve önemine ithafen paylaşımlar da yaparak samimiyetinizi ve iyi niyetinizi belirtebilirsiniz. 

Blog İçeriklerinizi Paylaşın

Instagram hikayelerden blog içeriklerinizi paylaşarak internet sitenizin trafiğini arttırabilir ve içeriklerinizin daha çok okunmasını sağlayabilirsiniz. Yeni yayınlanan içeriğinizi Instagram hikayelerden paylaşıp içeriğe link ekleyerek sitenize hızlıca ulaşabilmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu esnada hikayenizde içeriği okumaya yönlendirecek bir CTA da kullanabilirsiniz. İçeriğinizi okuyacak her kişinin yeni bir müşteri olabileceğini de unutmayın. 

Tüm bunların yanı sıra Instagram hikayelerden kampanyalarınız için sayaçlar açabilir, gönderi şeklinde yaptığınız paylaşımları hikayeler ile duyurabilir ve düzenli soru cevaplarla müşterilerinizin eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Yaratıcılığın sonsuz olduğu Instagram hikayeler ile markanızın bilinirliğini artırmak son derece kolay.

Sosyal medya içerikleriniz için Punto Dijital’den destek almak isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz! 

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: