ROI Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 ROI Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Şirketler, girişimciler, ticaret hayatında olanlar ve yoğun iş süreçlerinin içerisinde bulunanlar için önemli bir kavram: ROI. Yatırım getirisi olarak da bilinen ROI, “Return On Investment” teriminin yaygın kullanılan kısaltmasıdır. Riskleri minimuma indirmek için önceden yaklaşık bir oran belirlemeyi sağlayan ROI, kolayca tanımlansa bile hesaplamalarının içerisine pek çok metrik girer. Tüm bunların sonucu ise girişimciye önceden bir plan yapma olanağı sunar. Ayarlanabilir dönemlerle hesaplanabilen, farklı hesaplama yöntemleri bulunan ve kârlılık için yaklaşık bir oran belirlemeyi sağlayan ROI hakkında detaylı bilgileri bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ROI Nedir? ROI Ne Demek?

ROI, bir yatırımın kârlılığını yaklaşık olarak ölçmeye yardımcı olan bir tür finansal ölçüttür. Yatırım geri dönüşü ve yatırım getirisi gibi şekillerde Türkçeye çevrilen bu finansal ölçüt, iş dünyasında yaygın olarak kullanılır. Şirketlerin yatırım hedefleri için son derece önemli olan ROI, bir dönemde yapılan genel veya spesifik yatırımların maliyetlerinin ve gelirlerinin birbirine oranını belirlemeye yardımcı olur. Bu oranların belirlenmesi de yatırımcıların önceden önlem alabilmesine ve yatırımlarında gerekli düzenlemeleri yapabilmesine olanak tanır. ROI, aylık veya yıllık olarak hesaplanabildiği gibi birkaç aylık ve birkaç yıllık olarak da hesaplanabilir. Hesaplamadaki esneklik sayesinde yatırımcılar, ayarlanabilir dönemlerle planlamalarını yapabilir.

Çok çeşitli hesaplama yöntemleri bulunan ROI veya yatırım getirisi, her ne kadar karmaşık süreçlere ve metriklere sahip olsa da standart ve evrensel bir kârlılık ölçüsü olması anlaşılmasını kolaylaştırmıştır. ROI hesaplamalarının sonucu yüzde ve oran olarak görülebilir. Elde edilen bu oranlar da yatırımlarla ilgili detaylı öngörüler yapmaya olanak tanır. Birçok avantajına ek olarak yatırımın ne kadar süre ile tutulduğunu hesaba katamaması gibi dezavantajları da bulunan ROI, potansiyel yatırımları karşılaştırmak isteyenler için en ideal yöntemler arasında yer alır. ROI ölçümlerinden elde edilen sonuçların yorumlanması da süreç içerisindeki önemli aşamalardan biridir.

ROI Nasıl Hesaplanır?

ROI hesaplamasında birkaç temel formül bulunur. Bu formülde sektör, yatırım türü, ürün hacmi ve dönemler doğrudan hesaplamaları etkiler. Hesaplaması ve yorumlanması nispeten kolay olsa da hesaplamaları etkileyen bu değişken unsurlar ihtiyaca göre şekillenmeyi de beraberinde getirir. Dolayısıyla ROI hesaplamalarında ihtiyaçlar doğrultusunda değişken unsurların bulunduğunu göz ardı etmemek önemlidir. Yatırımcılara daha doğru ve daha verimli sonuçlar doğuran, en yaygın kullanılan ROI formülü şu şekildedir:

ROI = [Gelir - (Yatırım Maliyeti + Ürün Maliyeti)] / (Yatırım Maliyeti + Ürün Maliyeti)

Bu yaygın formülün yanı sıra tercih edilen diğer iki formül ise şu şekildedir:

ROI = Net Yatırım Getirisi / Yatırım Maliyeti x %100
ROI = [(Yatırımın Nihai Değeri - Yatırımın Başlangıç Değeri) / Yatırımın Maliyeti] x %100

Bu formüller, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilecek ROI hesaplamalarıdır. Yapılan hesaplamalardan elde edilen sonuçların yorumlanması da işlemin en son ve en önemli aşamalarından biridir. Yatırım getirisi hesaplamaları çoğunlukla yüzde şeklinde ifade edilir. Bunun nedeni anlaşılmasının çok daha kolay olmasıdır. Hesaplamaların pozitif olması toplam getirinin toplam maliyeti aştığı anlamına gelir. Hesaplamaların negatif bir rakam vermesi de tam tersi olarak maliyetin getiriyi aştığını ifade eder.

ROI Neden Önemlidir?

ROI, çok yönlü bir araç olduğundan yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılır. Bir yatırımın kârlılık oranını yüzdeyle ve oransal olarak göstermesi, yapılan yatırım doğrultusunda geliri öğrenmeyi sağlaması, kolayca analiz edilip yorumlanabilmesi, şirketlerin büyümesine ve değer kazanmasına destek olması, yatırım miktarı doğrultusunda zararı ve kazançları görmeye olanak tanıması ve yüksek doğruluk derecesi vermesi gibi durumlar ROI’nin önem kazanmasını sağlar. Ticaretin hemen hemen her alanında kullanılabilmesi ROI’nin önemini artıran unsurlardandır. Bunlara ek olarak ROI’yi şirketler için önemli ve değerli yapan diğer detaylar şunlardır:

-İlk kez yapılacak yatırımların başarısına öngörebilmeyi sağlar.
-Halihazırda yapılan ve sürdürülen başarılı yatırımların devamını getirebilmeye yardımcı olur.
-Yatırımcının nereden ve ne kadar kâr ettiğini görebilmesi ROI ile mümkündür.
-Kazançlı kampanyalar ve verimli kampanyalar birbirinden ayırt edilebilir.
-Hesaplamalar sonucunda belirlenen verimsiz kampanyalara ayrılan zaman ortadan kaldırılabilir ve kazançlar da doğrudan artırılabilir.

Tüm bunlara ek olarak ROI, sermaye ve bütçe kullanımı için, pazarlama stratejileri için, kısacası işletmeyi ayakta tutan temel yapı taşlarının emin adımlarla yürütülebilmesi için ROI oldukça önemli bir metottur.

ROI Nasıl Artırılır?

ROI hesaplamalarının pozitif bir değer vermesi yatırımcılar için son derece önemlidir. Elde edilen pozitif değerler, yapılan yatırımlardan kâr elde etmeye olanak tanır. ROI hesaplamasından pozitif bir sonuç elde etmek için ise yatırımcıların bazı detaylara dikkat etmesi gerekir. Bu detaylar, şirketin değer kazanması ve yatırımcının gücünü artırabilmesi için oldukça önemlidir. ROI artırma için uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır:

-Kullanılan altyapıları iyileştirmek yatırım getirilerinin artırılabilmesi için en önemli detaylardandır. Bulunduğumuz teknoloji çağı içerisinde müşterilere kaliteli hizmetler sunmak, hizmetin karşılığını kat kat daha fazla almaya yardımcı olur.
-Reklam, tanıtım ve pazarlama kampanyalarına gerekli önemi vermek ROI hesaplamasının pozitif değer alması için önemlidir.
-Başta e-ticaret siteleri olmak üzere tüm şirketlerin SEO çalışmalarına gerekli önemi vermesi gereklidir. SEO çalışmaları, yatırımcının kampanyasına her yönden trafik çekmesine olanak tanır.
-Büyük kitleleri elde tutarken bir yandan yatırım maliyetlerini düşürmek ve en düşük maliyetle maksimum kâr elde etmek hedeflenmelidir.

Yapılacak yatırımların büyük başarılara ulaşması için kaliteli hizmete önem vermek ve müşterilere değer vermek gerekir. Bu sayede yatırım getirisi hesaplamalarından her zaman pozitif değerler alınabilir.

Yatırımlarınızın değerini artırırken SEO çalışmalarından faydalanmak ve sitenizin trafiğini artırmak için Punto Dijital’den destek alabilirsiniz!

 

Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: